KDP: Zákon, který měl ulevit v platbě sociálního pojištění, zkomplikuje přijímání zaměstnanců

25.05.2020 12:31

Senát ve středu 20. 5. 2020 schválil vládní návrh zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení placeného zaměstnavatelem (sněmovní tisk č. 860). Odhlédneme-li od faktu, že je pomoc v rámci tohoto zákona nedostatečná, tak tato schválená norma skrytě a potichu výrazně zkomplikuje přijímání nových zaměstnanců všem zaměstnavatelům.

KDP: Zákon, který měl ulevit v platbě sociálního pojištění, zkomplikuje přijímání zaměstnanců
Foto: Komora daňových poradců ČR
Popisek: Komora daňových poradců ČR
reklama

Vedoucí Sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců, Tomáš Hajdušek, to upřesňuje: „V rámci projednávání této novely v Parlamentu ČR byl poslankyní Hanou Aulickou Jírovcovou načten pozměňovací návrh, připravený Ministerstvem práce a sociálních věcí, na jehož základě dochází ke změně lhůty, ve které má zaměstnavatel povinnost odeslat přihlášku a odhlášku zaměstnance příslušné Správě sociálního zabezpečení. Doposud byla tato lhůta 8 kalendářních dnů. Nově má zaměstnavatel povinnost učinit tyto kroky nejpozději v následující pracovní den. Takto stanovená lhůta je zcela nesmyslná a v praxi téměř nesplnitelná. Pokud zaměstnavatel tuto povinnost nesplní, vystavuje se riziku udělení pokuty až do výše 20 tisíc korun.“

Člen Prezidia Komory daňových poradců, Jiří Nesrovnal doplňuje: „Taková restrikce je zcela neodůvodnitelná, a to zvláště v současné, pro zaměstnavatele komplikované, situaci. Jedná se také o postup, který je zcela v rozporu s vládou opakovaně deklarovanou snahou podnikatelům pomoci.“

Je potřeba také zdůraznit, že jde o jednoznačný přílepek, který s daným návrhem nijak nesouvisí a neprošel žádným připomínkováním. Z odůvodnění pozměňovacího návrhu vyplývá, že jeho cílem má být elektronizace Správy sociálního zabezpečení. Není však zřejmé, jak toto bezprecedentní zkrácení uvedené lhůty souvisí s elektronizací a z jakého důvodu nepostačovalo předložení daných údajů ve lhůtě 8 dnů. „Není také vůbec jasné, proč bylo nezbytné tuto zásadní změnu schválit ve stavu legislativní nouze a neprojednat ji v rámci standardního legislativního procesu,“ uvedl tajemník Hospodářské komory ČR, Tomáš Vrbík. Již v minulosti se podobný návrh Ministerstvo práce a sociálních věcí snažilo prosadit, ale v rámci standardního legislativního procesu byl zcela jednoznačně odmítnut. "Už z předchozích jednání bylo jasné, že zajistit přenos informací o nástupu do druhého dne je v tak krátké době obtížné. Například při externím vedení mzdové agendy, kdy zaměstnanec nastupuje do provozu ve zcela jiném místě. Není proto jasné, jaké byly důvody pro schválení této úpravy,” reaguje ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Tomáš Prouza, dodává: „V Poslanecké sněmovně ani v Senátu vůbec nezazněla žádná informace o tom, že předloha zkracuje evidenční lhůtu pro evidenci zaměstnanců. Není k dispozici ani analýza, v jakých lhůtách jsou v praxi přihlášky a odhlášky realizovány, tj. nakolik je lhůta 8 dní využívána. Stát zde zřejmě jen využívá práva silnějšího a ani není schopen obhájit si své požadavky v otevřené veřejné diskusi. Místo toho zneužije výjimečný institut legislativní nouze.“

„Také by byla zajímavá analýza, v jakých částkách a v kolika případech je v současné době pokuta udělována. Z této analýzy by mělo vyplynout, proč je nezbytné takto bezprecedentně a ještě k tomu v této době uvedenou lhůtu zkrátit. Nic takového však k uvedenému návrhu předloženo nebylo,“ uzavírá místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podniků, Pavla Břečková.

Uvedená restrikce má nabýt účinnosti 1. září 2020. Pevně věříme, že se tak nestane a v čase, který zbývá, bude tato nesmyslná změna zrušena. Také věříme, že žádné podobné návrhy již v budoucnu nebudou předkládány a stav legislativní nouze bude využíván skutečně pouze pro ty případy, pro které je určen. Tato změna mezi ně rozhodně nepatří. V tuto chvíli by stát měl podnikatelům od administrativy ulevovat a ne jim ukládat šibeniční lhůty pro plnění stávajících povinností.

Ing. Tomáš Hajdušek
vedoucí Sekce správa daní a poplatků

Ing. Bc. Jiří Nesrovnal
člen Prezidia KDP ČR, vedoucí Sekce DPPO

Tomáš Vrbík
tajemník HK ČR

Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA
ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR

Ing. Pavla Břečková, Ph.D.
místopředsedkyně představenstva AMSP

vládní návrh zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení placeného zaměstnavatelem (sněmovní tisk č. 860) ZDE

Komora daňových poradců České republiky je samosprávnou profesní organizací daňových poradců. Její existence je dána zákonem č. 523/1992 Sb., o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců České republiky. Tento zákon upravuje postavení a činnost daňových poradců i činnost samotné Komory. Aktuálně sdružuje 4 952 daňových poradců a eviduje 1158 společností vykonávající daňové poradenství.
KDP ČR zejména chrání a prosazuje oprávněné zájmy daňových poradců, vytváří předpoklady pro zvyšování jejich kvalifikace a profesionální úrovně, dohlíží na řádný výkon daňového poradenství a usměrňuje činnost daňových poradců v souladu s právními předpisy. Více naleznete ZDE.
Komora je členem CFE Tax Advisers Europe. Tato instituce hraje důležitou roli v prosazování zájmů daňových poradců v Evropě a v koordinaci postupů daňových komor ve vztahu k evropskému daňovému právu. Současně CFE provozuje Evropský seznam daňových poradců, který lze nalézt ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: O historický motocykl byl enormní zájem

22:48 ÚZSVM: O historický motocykl byl enormní zájem

ÚZSVM v Pelhřimově prodal formou elektronické aukce za kupní cenu 52 000 Kč jednosedadlový motocykl.