Kampus Dejvice oslaví jaro hudbou a „hleděním na květy“

15.04.2016 17:30

Univerzitní kampus v Praze 6 – Dejvicích se ponoří 19. dubna do oslav jara, spojených s rozkvětem nádherných sakur a příjemnou hudbou. Tradiční japonský svátek jara Hanami (doslova „hledění na květy“) má na Vysoké škole chemicko-technologické své místo již 17 let. Teprve letos se však rozšíří do celého Kampusu Dejvice, navíc pod záštitou starosty Prahy 6.

Kampus Dejvice oslaví jaro hudbou a „hleděním na květy“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vysoká škola chemicko-technologická

Předpokládá se účast 600 až 1000 lidí, akce startuje ve 13:00. Na programu je řada hudebních vystoupení, jarní občerstvení a jedno vzdušné překvapení.

Sakury obvykle kvetou ve druhé polovině dubna a jejich husté růžové květy málokdy vydrží déle než dva týdny. Možná i proto se staly ikonickým prvkem Kampusu Dejvice, sdíleného akademického prostoru VŠCHT Praha, ČVUT, KTF UK, Národní technické knihovny a ÚOCHB AV ČR.

„Nejdůležitější na celém svátku je, že lidé na chvíli vypnou, sednou si pod stromy a baví se. Není to ceremonie, která má přísná pravidla,“ říká o průběhu Hanami v Japonsku doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D., který tradici na VŠCHT Praha založil. „My jsme začali v roce 1999, po mém návratu ze studií v Japonsku. Tehdejší vedoucí ústavu, pan profesor Zdeněk Matějka, který mě do Japonska vyslal, byl velkým příznivcem všeho japonského. Proto nebyl problém, když se doktorandi vydali posedět pod sakury a někteří zaměstnanci je přišli zkontrolovat,“ dodává.

Od té doby se věci změnily jen trochu. Postupně se přidávali další studenti, pedagogové i absolventi. V roce 2015 akce nabyla na rozměru a zapojila se celá škola, ale i kolegové z ČVUT a okolních institucí.

Jak se vůbec do Dejvic japonské sakury dostaly? Zasadili je akademici VŠCHT Praha. „S nápadem zasadit před budovou B japonské posly jara přišel v roce 1979 tehdejší prorektor Grau. Zajistil nákup 30 ks sakur naroubovaných na odolné odrůdě mrazuvzdorných višní,“ vzpomíná doc. Ing. František Skácel, CSc. „Technický odbor školy nás vybavil potřebnou technikou, tj. párem krumpáčů a lopat, a my na konci října 1979 začali kopat.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slunečné počasí a nadupaný program na zemi i ve vzduchu přilákaly přes dvacet tisíc návštěvníků

13:55 Slunečné počasí a nadupaný program na zemi i ve vzduchu přilákaly přes dvacet tisíc návštěvníků

Slunečné počasí ve spojení silných strojů a profesionálů na zemi i ve vzduchu znovu přilákalo na krá…