Karla Šlechtová předala titul Historické město roku 2014

18.04.2015 10:51

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dnes v historických prostorách Španělského sálu Pražského hradu předala městu Cheb Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón České republiky za rok 2014. Městu byl udělen titul Historické město roku 2014.

Karla Šlechtová předala titul Historické město roku 2014
Foto: MMR
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

„Je velmi potěšující vidět obnovu domů a kulturních památek. Především ale můžeme pozorovat, jak se z iniciativy těchto měst stávají historická jádra živými centry s kultivovaným prostředím, jak za jejich podpory oživují bohatým kulturním životem a jak jsou zapomenuté prostory památek zpřístupňovány veřejnosti a stávají se tak součástí životů jejich obyvatel v moderní době.Historická jádra měst a památky disponují unikátním rozvojovým potenciálem,“ řekla dnes při předání ceny na slavnostním setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón České republiky byl schválen vládou v březnu roku 1992. Vláda tehdy podpořila záchranu historických a kulturních památek a zároveň podpořila revitalizaci veřejných prostranství, čímž umožnila komplexní regeneraci historických měst.

Péče o památky bude kromě národních programů v oblasti kulturního dědictví opět podporována i ze strukturálních fondů. V tomto programovém období bude kulturní dědictví a revitalizace památek podporována v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Záměrem bude zachovat, ochránit a rozvíjet potenciál kulturního a přírodního dědictví a využít jej k vyváženému rozvoji území. Podpora bude směřovat na obnovu a rozvoj objektů, které mají největší potenciál pro sociální a ekonomický rozvoj regionů. Jedná se o soubor památek zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO, národních kulturních památek a památek evidovaných v Indikativních seznamech.

Další dvě města nominovaná na vítěze – Jičín a MČ Praha 1- obdržela od paní ministryně Cenu ministryně pro místní rozvoj. Dále byla udělena zvláštní uznání městům Prachatice, Polná a Nový Jičín.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, na pomoc Maďarsku s ostrahou hranic vyšle 50 policistů

20:29 Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, na pomoc Maďarsku s ostrahou hranic vyšle 50 policistů

Česká republika by měla v příštím roce hospodařit se schodkem ve výši 376,6 miliardy korun. Počítá s…