Každá 3. žena nad 50 let trpí osteoporózou

14.04.2015 16:15

Osteoporóza patří mezi civilizační choroby současnosti a bývá nejčastěji označována za „tichého zloděje kostí“. Celosvětově trpí touto nemocí každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Podle odborníků lze označit nedostatečný příjem vápníku ve stravě za hlavní příčinu vzniku osteoporózy v České republice. Přitom této zákeřné chorobě lze předcházet zdravou životosprávou bohatou na vápník a vitamín D a pravidelným pohybem. Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky obsahující kostní minerály.

Každá 3. žena nad 50 let trpí osteoporózou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

Osteoporóza je nemoc, která způsobuje ztrátu důležitých vlastností kosti, pevnosti a pružnosti, a to bez prvotních příznaků. Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů. Vážné zlomeniny mohou pak dále vést až k trvalému postižení a invaliditě. Maximální množství kostní hmoty se tvoří od dětství do 30. roku života. Od tohoto věku už vápníku v kostech ubývá.

Mezi hlavní rizikové faktory vedoucí k vzniku osteoporózy patří genetické předpoklady (malý vzrůst, světlá barva kůže), časná menopauza, nízký příjem vápníku, užívání některých léků (např. kortikoidy), ale také sedavý životní styl, kouření nebo nadměrný příjem alkoholu a kofeinu. „V České republice je jednou z hlavních příčin vzniku osteoporózy nedostatečný příjem vápníku. Téměř 78 % českých žen po menopauze nedosahuje podle průzkumu ani minimálního denního příjmu (1000-1200 mg),“ zdůrazňuje doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň a doplňuje: „Kromě vápníku jsou v rámci prevence osteoporózy důležité i kostní minerály, jako např. zinek, který je nezbytný pro remodelaci a mineralizaci kosti.“ Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje. V civilizovaných zemích se jedná až o 7 - 8 % populace.

Padesátka - „zlomový“ věk

Ženy ve věku nad 50 let se kromě běžných starostí musí vypořádat také s příznaky menopauzy (jinak také klimakteria). Osteoporóza patří mezi onemocnění typická pro toto období. Podle mezinárodních statistik, každá třetí žena (a každý pátý muž) ve věku nad 50 let trpí osteoporózou. Je tedy třeba, aby zástupkyně něžného pohlaví zejména v tomto stádiu života věnovaly dostatečnou pozornost svému zdravotnímu stavu. „Vždy jsem se snažila dbát o svoje zdraví ať už sportem nebo pestrou a vyváženou stravou. Od určitého věku se snažím nezapomínat i na preventivní prohlídky, včetně denzitometrie,“ říká moderátorka a ředitelka divadla Hana Heřmánková. Bezbolestné vyšetření osteoporózy (tzv. denzitometrie) se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech.

Řídnutí kostí lze předcházet!

Osteoporózu lze léčit dvojím způsobem – potlačováním řídnutí kostí nebo naopak podporou tvorby nové kostní hmoty. Ve vyšším věku je třeba dbát na bezpečnost při běžných činnostech a sportu, aby se předcházelo pádům, které mohou vyústit ve zlomeniny. Základem léčby v každém věku je nejen pravidelný pohyb, ale i zdravá životospráva. Důraz je kladen především na stravu bohatou na vápník (např. mák, sezam nebo tvaroh) a vitamín D (např. ryby a plody moře). Doporučený příjem vápníku pro dospělé osoby nad 50 let je 1200 – 1500 mg denně.

Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky. Potahované tablety Caltrate PLUS zajišťují dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek, jejich pevnosti a pružnosti.

 

  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice České Budějovice sjednocuje od 1. 7. 2021 režim parkování

17:28 Nemocnice České Budějovice sjednocuje od 1. 7. 2021 režim parkování

Nemocnice České Budějovice, a.s. disponuje velkou kapacitou parkovacích ploch, které kladně hodnotí …