Klient ZP 211 daroval krev. Už šestsetkrát

04.03.2018 18:30

Bývalý nádražák a dlouholetý klient ZP 211, téměř pětašedesátiletý Zdeněk Duběnka z Kostomlat na Nymbursku daruje svoji krev a plazmu pravidelně a bezplatně již od svých 19 let.

Klient ZP 211 daroval krev. Už šestsetkrát
Foto: ZP MV ČR
Popisek: ZP MV ČR
reklama

Za tu dobu jí rozdal už kolem 350 litrů. Pomohl tak nezištně stovkám pacientů. Svůj rekordní šestistý odběr absolvoval ve čtvrtek 15. února 2018 v Poděbradech.

„Pravidelnou dárkyní krve byla i moje maminka, a tak mi přišlo naprosto přirozené ji napodobit. Poprvé to bylo na vojně a pak už od té doby pravidelně každý rok dávám plazmu a krev. Plazmu může člověk totiž dávat každé dva týdny, krev mohou muži dávat až pětkrát do roka, ženy čtyřikrát“, odpovídá vitální pan Zdeněk na otázku ředitelky Odboru kanceláře generálního ředitele ZP 211 Aleny Frolíkové, která mu přišla za pojišťovnu poděkovat a pogratulovat.

Za svoje odběry je držitelem sbírky odznaků a plaket doktora Janského. V roce 2014 byl jako první dárce krve v České republice vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy o stát.

Na dotaz, jestli je v České republice ještě další podobný rekordman, pan Duběnka zareagoval: „Dárců, kteří darovali svoji krev více než 300krát, je u nás jen několik. Ale přes 500 odběrů mám na kontě jen já sám. Protože dárcovství krve končí v 65 letech, je to dnes jeden z mých posledních odběrů. Rád bych svoje dárcovství zakončil šestistým třetím odběrem, jako náš slavný automobil Tatra,“ směje se pan Zdeněk. My jen dodáváme, že pan Zdeněk nemá žádného konkurenta nejen v Evropě, ale ani ve světě. 

Pane Duběnko, velké díky a přejeme pevné zdraví!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Přívozy zažily nejlepší léto a podzim v historii

22:57 Turistický spolek Lipenska: Přívozy zažily nejlepší léto a podzim v historii

Provozovatelé lipenských přívozů mají za sebou sezónu jakou nepamatují. Díky velké návštěvnosti toho…