Klienti VZP už 50 dní čekají, zda bude protonové centrum ochotno uzavřít smlouvu na jejich léčbu

05.12.2013 10:15

Už 50 dní VZP marně čeká na věcné vyjádření Protonového centra v Praze, s nímž by ráda uzavřela dohodu o léčbě svých klientů s rakovinou. V říjnu mu proto navrhla standardní smlouvu, která má zajistit protonovou terapii pro zhruba 150 pacientů ročně. Vyjádření k návrhu smlouvy však zatím stále nedostala. Aby VZP předešla spekulacím, co návrh smlouvy vlastně obsahuje, že si protonové centrum dává s odpovědí tak načas, rozhodla se navržený text v plné verzi zveřejnit.

Klienti VZP už 50 dní čekají, zda bude protonové centrum ochotno uzavřít smlouvu na jejich léčbu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Již dříve VZP informovala, že v návrhu standardní Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotních služeb nabízí protonovému centru paušální částku 505 907 korun za ozařování dospělého pacienta a 734 567 korun za ozařování dítěte. Nyní si mohou všichni zájemci přečíst návrh smlouvy v plném znění.

K nynějšímu zveřejnění dokumentu vedlo pojišťovnu i krajně neobvyklé chování Vojenské zdravotní pojišťovny, která se v rozhlasové kampani chlubí tím, že má s protonovým centrem již uzavřenou smlouvu jako jediná zdravotní pojišťovna v Česku. Podle dostupných informací však tuto smlouvu odmítlo vedení Vojenské zdravotní pojišťovny ukázat i některým členům vlastní správní rady. Marně o ni žádal i zdravotní výbor Senátu, který projednával petici týkající se protonové léčby. Nikdo neví, co záhadný dokument vlastně skrývá.

VZP je přesvědčena, že takový postup není možný. Bylo by to v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím i s novým přístupem VZP, vycházejícím z maximální možné otevřenosti. Z téhož důvodu odmítla akceptovat i závazek tajné spolupráce – v tom protonové centrum požadovalo, aby se zástupci VZP upsali, že všechna jednání budou probíhat v naprostém utajení před veřejností.

Pokud by protonové centrum návrh smlouvy s VZP akceptovalo, stala by se Česká republika lídrem v oblasti úhrad protonové terapie v celé EU. Při přepočtu na počet obyvatel se totiž v žádné jiné zemi Evropy tolik pacientů protonovou terapií neléčí.

V současné době posílá VZP své pacienty většinou do centra v Mnichově. Částky, za které tamní lékaři s dlouholetou praxí poskytují klientům VZP své služby, jsou srovnatelné s těmi, které je VZP připravena platit pražskému centru. To začalo s činností teprve před několika měsíci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: VZP

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…