Kohovolit.eu: V docházce do Sněmovny opět propadl Hašek, horší byla jen rodící matka

28.07.2013 16:48

V první polovině roku měl s docházkou na hlasování opět problémy Michal Hašek (ČSSD). Účastnil se pouze 23 % hlasování. To je, jako kdyby zaměstnanec s osmihodinovou pracovní dobou odešel z práce v úterý dopoledne a už se do konce týdne neukázal. Horší byla pouze Gabriela Hubáčková (KSČM), jíž se ovšem v únoru narodila holčička, a dva uvěznění poslanci David Rath (ČSSD) a Roman Pekárek (ODS). Vyplývá to z pravidelné analýzy sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě monitoruje dění v Parlamentu.

Kohovolit.eu: V docházce do Sněmovny opět propadl Hašek, horší byla jen rodící matka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Kamil Gregor, analytik KohoVolit.eu, přepočetl po vzoru „dne daňové svobody“ docházku poslanců na pracovní týden a ukazuje, který den by běžný zaměstnanec odešel z práce, kdyby měl stejně špatnou docházku jako poslanci. „Některým poslancům by víkend začal už v úterý, například Petru Nečasovi, Vítu Bártovi nebo Davidu Vodrážkovi“. Naopak celý týden by si vzorně odpracovali Jiří Šulc, Rudolf Chlad nebo Josef Cogan. V průměru by poslanci odešli z práce už ve čtvrtek kolem poledne.“

Kamil Gregor dále podotýká: „Už několik let za sebou vidíme, že poslanci, kteří vykonávají jinou funkci, mají nižší docházku do Sněmovny. To se týká nejen hejtmana Michala Haška, ale i bývalých členů vlády, například Karla Schwarzenberga nebo Tomáše Chalupy. Hlasování se v první polovině roku nejméně účastnili poslanci Věcí veřejných. Naopak nejvyšší účast vykazuje dlouhodobě TOP 09.“

„Po pádu Nečasovi vlády by se poslanci měli přestat vymlouvat na to, že vládní koalice prohlasuje cokoli, takže chodit na hlasování nemá smysl. V době úřednických vlád s proměnlivou podporou často rozhoduje o výsledku hlasování každý hlas, proto se pravidelná docházka nyní stává nutností,“ dodává Kamil Gregor.

Aby byl přehled objektivní, analytici KohoVolit.eu vybrali pouze důležitá hlasování, tedy hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Ukazuje se, že docházka poslanců na tato hlasování je prakticky stejná jako docházka na všechna hlasování.

Kohovolit.eu je webová stránka a stejnojmenné občanské sdružení fungující od roku 2006. Našim cílem je podpořit informovanost voličů a občanskou participaci. Mezi naše projekty patří:

Volební kalkulačky měřící shodu názorů voliče a stran (VolebniKalkulacka.cz)
E-mailové brány pro snadnou komunikaci s politiky (NapisteJim.cz a NapisteIm.sk)
Přehledná vizualizace státního rozpočtu (BudovaniStatu.cz)

Sdružení KohoVolit.eu je podporováno Fondem Otakara Motejla a Visegrádským fondem.

f: facebook.com/KohoVolit.eu
t: twitter.com/KohoVolitEU

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká leasingová a finanční asociace: Firmy začaly více využívat factoring, který kryje riziko nesplácení faktur

17:56 Česká leasingová a finanční asociace: Firmy začaly více využívat factoring, který kryje riziko nesplácení faktur

V prvním pololetí letošního roku vzrostl zájem o financování firemního provozu pomocí factoringu. Te…