Komora daňových poradců: Tlak na výměnu informací ze strany OECD a EU sílí

20.10.2017 9:13 | Zprávy

Informace o příjmech generovaných v zahraničí či aktivech alokovaných v zahraničí umožňují daňovým správám správně stanovit a vybrat daně u svých daňových rezidentů.

Komora daňových poradců: Tlak na výměnu informací ze strany OECD a EU sílí
Foto: Komora daňových poradců ČR
Popisek: Komora daňových poradců ČR

„Zkratky jako GATCA, FATCA, AEOI, BEPS, ATAD, DAC, CRS, CbCR, TIEA, PPT, MCAA, MLI létají vzduchem. Není až tak zásadní, co vlastně znamenají, ale dávají představu o složitosti a turbulentním vývoji v oblasti mezinárodní výměny informací mezi daňovými správami, což klade také vyšší nároky na kvalitu informací získávaných správcem daně od daňových subjektů, zejména z řad velkých korporací“, řekl moderátor kulatého stolu Lukáš Moravec z  České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

Komora daňových poradců ČR společně s Katedrou obchodu a financí Provozně ekonomické fakulty ČZU, ve středu 18. října 2017, uspořádaly kulatý stůl k problematice mezinárodní výměny daňových informací. Debaty se zúčastnili také zástupci rezortu Ministerstva financí ČR a Generálního finančního ředitelství.

Na jaře letošního roku vstoupily v platnost významné novinky v oblasti mezinárodního fiskálního režimu, jež se týkají automatické výměny informací mezi více než stovkou členských států OECD.

Od 1. 1. 2016 musí všechny finanční instituce států, které podepsaly dohodu o Automatické výměně informací, do 30. 9. následujícího roku automaticky zasílat informace o stavu a pohybu majetku residentů smluvních států Finanční správě. Hlášení musí být zasláno v předepsaném formátu kvůli počítačovému zpracování. Hlásit se musí peněžní prostředky, investice v trustech, pojistné a penzijní smlouvy, investice ve fondech, držba podílů, akcií a jiných finančních instrumentů. Nesplnění povinnosti přiznat zdanitelný příjem ze zahraničí nebo příjem přijatý na bankovní účet vedený v zahraničí ve svém daňovém přiznání je považováno za daňový únik. Za určitých podmínek to může být považováno také za daňový trestný čin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

22:14 NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

Vláda ČR v roce 2024 rozhodla, že do roku 2030 bude 30 % spotřebované energie pocházet z obnovitelný…