Komora daňových poradců: Zdaňování v neziskovém sektoru aneb Kde končí zákon a začínají pochybnosti

26.11.2018 12:19

Mnohá témata zdaňování v neziskovém sektoru nemají přímočará a jednoznačná řešení. Na problémy a nejednoznačnost poukázal seminář, který pořádala Komora daňových poradců.

Komora daňových poradců: Zdaňování v neziskovém sektoru aneb Kde končí zákon a začínají pochybnosti
Foto: Komora daňových poradců ČR
Popisek: Komora daňových poradců ČR
reklama

Jak úvodem semináře uvedl Ing. Jaromír Adamec, vedoucí Sekce neziskové organizace, který celý seminář moderoval: „Neziskové organizace mají historicky odlišné postavení v daňových zákonech a správná aplikace daňových předpisů je bez kvalitního odborníka, daňového poradce specializujícího se na tento typ daňových poplatníků, mnohdy nemožná. Přesto i přes jeho práci některé problémy nemusí mít jediné správné řešení. A právě tento seminář si položil za cíl na ně upozornit a možná východiska navrhnout.“

Celým seminářem se jako červená nit táhla problematika dopadů změny právní formy neziskových organizací resp. vznik či zánik oprávnění k poskytování zdravotních služeb v průběhu zdaňovacího období. Tyto skutečnosti ve většině případů znamenají jiný přístup při výpočtu daně z příjmů právnických osob a to přechodem z úzkého na široký základ daně či naopak. Obdobné otázky se týkají souvisejícího vzniku či zániku možnosti využití položky snižující základ daně a navazujících změn při aplikace daně silniční. Jak ukázaly jednotlivé prezentace přednášejících a následná diskuse, řešením je vždy hledání smyslu právní úpravy a nikoliv mechanická aplikace zákona.

Seminář zabývající se otázkami zdaňování neziskových organizací se konal 23. listopadu 2018 v Praze. Daňoví poradci, členové Sekce neziskové organizace, ve svých prezentacích poukázali na problémy s praktickou aplikací daňových zákonů v neziskovém sektoru, se kterými se reálně potkávají ve své praxi. Díky kladnému ohlasu během semináře a takřka plnému přednáškovému sálu je již nyní v jednání příprava dalšího ročníku, který zaměří svoji pozornost na daň z přidané hodnoty a daňové problémy dotací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: V létě silničáři zahájí opravu devíti úseků krajských komunikací

10:06 Královéhradecký kraj: V létě silničáři zahájí opravu devíti úseků krajských komunikací

Se začátkem letních prázdnin vrcholí stavební sezona na krajských silnicích. V průběhu července a sr…