Komora daňových poradců podporuje urychlení řízení před Nejvyšším správním soudem

17.01.2020 12:39

Na půdě Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny se dne 16. 1. 2020 uskutečnil odborný seminář k problematice extrémního přetížení Nejvyššího správního soudu (NSS), kterého se zúčastnili rovněž zástupci Komory daňových poradců ČR.

Komora daňových poradců podporuje urychlení řízení před Nejvyšším správním soudem
Foto: Komora daňových poradců ČR
Popisek: Komora daňových poradců ČR
reklama

„Prodlužování délky řízení před Nejvyšším správním soudem je jednoznačně v rozporu se zájmy daňových subjektů, které se na správní soudy obrací s požadavky na ochranu jejich práv,“ uvádí vedoucí Sekce správa daní a poplatků Tomáš Hajdušek. Vhodným řešením aktuálního přetížení NSS se jeví rozšíření institutu nepřijatelnosti kasační stížnosti. Toto řešení obsahuje poslanecký návrh novely soudního řádu správního (ZDE). Zástupcům Komory se podařilo vyjednat s vedením NSS a České advokátní komory kompromisní řešení, podle kterého by se institut nepřijatelnosti netýkal daňových sporů. To by i nadále zabezpečilo plný přezkum kasačních stížností v daňových věcech.

„Jsme přesvědčeni, že kompromisní řešení, podle kterého by se nepřijatelnost nově vztahovala pouze na méně složité věci, které v prvním stupni řeší specializovaný samosoudce krajského soudu, je přijatelným řešením, které je nutno urychleně přijmout,“ dodává člen Prezidia KDP ČR, Jiří Nesrovnal.

Aby bylo možno kompromisní návrh přijmout, nebude Komora podporovat žádné jiné návrhy nad rámec dohodnutého řešení. Vzhledem k tomu, že zrychlení rozhodování je ve prospěch celé společnosti, považujeme za důležité, aby vyjednaný kompromis získal podporu napříč celým zákonodárným sborem a zrychlení řízení před NSS bylo bez zbytečných odkladů schváleno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace úseku Nemanice – Ševětín

22:11 Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace úseku Nemanice – Ševětín

Příprava modernizace posledního úseku jižní větve čtvrtého tranzitního koridoru z Nemanic do Ševětín…