Konec stereotypu, že technika je jen pro kluky. Robosoutěž ČVUT poprvé vyhrál dívčí tým

21.04.2018 8:26

Jarní část Robosoutěže určená pro žáky z druhého stupně základních škol a odpovídající třídy víceletých gymnázií měla kvůli velkému zájmu škol dvojí finále. Ve čtvrtek 19. dubna zvítězil tým Vrakoslav z Říčan a v pátek 20. dubna čekalo všechny zúčastněné velké překvapení: vítězem se poprvé v historii stal čistě dívčí tým Gbváci z Břeclavi.

Konec stereotypu, že technika je jen pro kluky. Robosoutěž ČVUT poprvé vyhrál dívčí tým
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Letos měla všechna soutěžní robotická vozítka za úkol zcela autonomně projet trasu barevného bludiště od startu až do cíle. Poloha barevných polí se při tom v průběhu finále měnila. Navíc si museli roboti s sebou vézt lego kostičky a umístit je po jedné na každém druhém zeleném poli.

V konkurenci 97 týmů, které do obou finále nakonec dorazily (přihlášeno bylo 111), zvítězily následující dva:

  • Ve čtvrtek 19. dubna tým Vrakoslav ve složení Jan Doležil, Adam Hendrych a Jakub Šinták z Masarykova klasického gymnázia v Říčanech.
  • V pátek 20. dubna dívčí tým Gbváci ve složení Alena Gorčíková, Vu Hoang Anh a Elisabet Truhlářová z Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Břeclavi.

Technika je i pro holky!

Z celkového počtu 97 týmů byly v této kategorii Robosoutěže pouze dva týmy výlučně dívčí, některé další týmy pak byly smíšené. „Jde o první vítězství dívčího týmu v celé desetileté historii Robosoutěže. Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky. Kromě týmu Gbváci byly letos dívky v této kategorii soutěže hodně vidět i jinde. Na druhém místě čtvrtečního finále se například umístil další tým s názvem Malenovické veverky se dvěma dívkami,“ říká hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

„O Robosoutěži jsem se dozvěděla před koncem minulého roku na YouTube. Tak jsme s kamarádkami ve škole vytvořily tým. Takový úspěch jsme nečekaly, některé komponenty v robotické stavebnici se chovají nepředvídatelně, a tak je to i hodně o štěstí,“ komentuje Alena Gorčíková z vítězného týmu Gbváci. Dívčí tým také jako jediný z pátečních účastníků přišel s atypickým řešením rozvážení kostiček po ploše – dívky zkonstruovaly speciální otáčivý zásobník.

Tým katedry řídicí techniky FEL ČVUT letos pořádá již 10. ročník Robosoutěže a mnozí z jejich vítězů se později stali studenty zdejšího oboru Kybernetika a robotika. Letošní Robosoutěž vyvrcholí v prosinci, kdy se utkají středoškoláci s univerzitními týmy. Design robotů bude přirozeně ještě sofistikovanější.

Další detaily o akci najdete na webových stránkách ZDE nebo ZDE

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete ZDE

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Bulovka: Světový den hepatitidy - nepodceňujte prevenci

15:53 FN Bulovka: Světový den hepatitidy - nepodceňujte prevenci

Virová hepatitida, mnohdy laicky označovaná jako žloutenka, patří mezi běžně se vysky-tující onemocn…