Kovosvit MAS se zapojil do projektu, který má přivést ženy do strojírenských profesí

28.05.2018 16:16

Přestože se ženy podílejí na zaměstnanosti v České republice ze 44 %, ve strojírenství jich pracuje jen zhruba čtvrtina. Tento nepoměr ukazuje, že pro ženy není strojírenství atraktivním oborem. Proč tomu tak je a jak to do budoucna změnit, řeší projekt nazvaný Odstraňování předsudků vůči strojírenským oborům při kariérovém rozhodování žen a dívek.

Kovosvit MAS se zapojil do projektu, který má přivést ženy do strojírenských profesí
Foto: Kovosvit MAS
Popisek: Kovosvit MAS

Projekt podporovaný z prostředků Evropské unie řeší pracoviště RCMT Fakulty strojní ČVUT v Praze spolu Svazem strojírenské technologie a Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí. Zapojila se do něj i strojírenská společnost Kovosvit MAS.

„Řešiteli projektu jsme byli požádáni, abychom jim umožnili realizovat rozhovor s několika našimi zaměstnankyněmi, které pracují na různých pozicích jak v montáži a v konstrukci, tak ve slévárně. V době, kdy je všeobecný nedostatek zaměstnanců na trhu práce, vítáme jakýkoli možný impulz, který by nám při náborech do budoucna pomohl. S pracovištěm RCMT navíc pracujeme na řadě projektů a naše spolupráce je založená na vzájemné prospěšnosti i důvěře. Rádi jsme tedy vyšli vstříc,“ říká Jan Hruška, marketingový manažer Kovosvitu MAS.

Rozhovory s konkrétními ženami pracujícími ve strojírenských podnicích jsou významnou součástí projektu. Osobní zkušenosti pracovnic na konkrétních pozicích mohou významně pomoci odbourávat předsudky vůči možnému uplatnění žen a dívek ve strojírenství. Ty nejčastěji přetrvávají ve smyslu, že jde o práci, která je fyzicky náročná, špinavá a obecně pro dívky a ženy nevhodná. Přitom tyto předsudky již dlouhodobě neodpovídají realitě. Strojírenství je nejen „řemeslem“, ale stává se datově informačním průmyslem, tj. kromě jiného je třeba získávat a vyhodnocovat data, která souvisejí s výrobou. Například zde lze spatřovat velký potenciál pro uplatnění žen. Projekt si klade za cíl zvýšit informovanost právě o možnostech uplatnění žen v oboru strojírenství.

Kovosvit MAS je příkladem pro ostatní

„V rámci projektu budou realizovány workshopy pro kariérové poradce z Úřadu práce a z vybraných základních a středních škol. Účastníci workshopů budou mít možnost seznámit se se současnou podobou strojírenské výroby a technologiemi, s jejím předpokládaným vývojem v nejbližších letech a s příslušnými obory vzdělávání. Součástí materiálů určených pro kariérové poradce budou také příklady žen pracujících ve strojírenských profesích, které realizujeme v několika strojírenských firmách. Informace předávané na workshopech a následných exkurzích v konkrétních strojírenských firmách budou sloužit ke zvýšení informovanosti, a tedy v důsledku k odbourávání předsudků. Zkušenosti odborných pracovníků RCMT svědčí o tom, že v zahraničí je ve strojírenství zaměstnáno mnohem více žen než v České republice. Zde firma Kovosvit MAS vybočuje z řady s počtem žen zaměstnaných na technických pozicích. V tom vidíme velký potenciál i pro ostatní firmy,“ popisuje Ester Kopecká, členka týmu řešitelů projektu z ČVUT.

Smyslem realizovaných workshopů je vnést do kariérového poradenství nové informace o povaze pracovních pozic v technických oborech. Zaměření na kariérové poradce a výchovné/kariérové poradce na základních a středních školách vychází z předpokladu, že právě tito poradci, samozřejmě vedle rodičů a dalších faktorů, významně ovlivňují rozhodování žen a dívek při volbě vzdělání a budoucí profese. Zprostředkování reálných zkušeností žen přímo ze strojírenských provozů jsou při této aktivitě nenahraditelné. Dvouletý projekt bude ukončen v roce 2019.

O společnosti Kovosvit MAS, a. s.
Společnost má téměř osmdesátiletou tradici ve výrobě a vývoji obráběcích strojů. Je nositelem mnoha ocenění za technický přínos ve vývoji obráběcích strojů v České republice. Svým výrobním sortimentem se orientuje hlavně na subdodavatele pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. Kovosvit MAS nabízí svým zákazníkům komplexní služby, individuální řešení, flexibilitu a výrobky té nejvyšší kvality. V září roku 2016 vstoupila do Kovosvitu MAS jako strategický investor společnost INDUSTRY INNOVATION. Přestože INDUSTRY INNOVATION spolupracuje s holdingem CZECHOSLOVAK GROUP, působí samostatně a není členem tohoto holdingu, do něhož nepatří ani organizačně ani z hlediska manažerských procesů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ekolamp: Ochota recyklovat světelný elektroodpad se zvyšuje

13:30 Ekolamp: Ochota recyklovat světelný elektroodpad se zvyšuje

Češi do sběrného místa urazí 1069 metrů, o 300 metrů více než před dvěma lety