Kraj Vysočina: Opravy a modernizace škol letos vyjdou na více než půl miliardy

10.08.2022 15:03 | Tisková zpráva

Krajské střední školy o prázdninách prochází plánovanými opravami. Stavební firmy využívají doby školního volna k provedení nejen běžných, ale i mimořádných prací. Kromě malování, generálních úklidů, drobných úprav a revizí jde o náročné výměny střech, elektroinstalací, odpadů nebo opravy fasád.

Kraj Vysočina: Opravy a modernizace škol letos vyjdou na více než půl miliardy
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

„V letošním roce má Kraj Vysočina na celoroční investice, opravy, modernizace, ale i projektovou přípravu nových akcí ve školství narozpočtováno 524 miliónů korun,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.

„Vedení kraje se ve spolupráci s ředitelstvími škol vždy snaží naplánovat největší objem stavebních prací na léto. Ve školách není běžný provoz a harmonogram prací neomezuje pohyb po budovách a výuku. Vedle těchto akcí jsou však v běhu i víceleté projekty. Ty probíhají většinou za provozu a jejich délku víceméně ovlivňuje i přizpůsobení prací běžnému chodu školy. Takovými projekty jsou například generální oprava domova mládeže při Střední průmyslové škole Třebíč nebo domova mládeže SOŠ, SOU a ZŠ Třešť. V těchto případech je vždy nutné stavby etapizovat,“ upozorňuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala a dodává, že v případě Třeště se jedná o modernizaci prvních 24 pokojů z celkových 184, které se původně zařizovaly v roce 1985.

„Jde čistě o interiérovou opravu, vyměníme podlahy, sanitární zařízení, dlažby na společných chodbách, osvětlení, vymalujeme. Nový nábytek vyrobí učni oboru truhlář. Následovat bude postupně modernizace dalších pater objektu,“ popisuje Jan Břížďala.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 37044 lidí

V těchto dnech Kraj Vysočina dokončuje novostavbu svářečské školy a dílen na Školní ulici pro Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní Jihlava, zároveň finišují přípravy na rekonstrukci ručních dílen, které provozuje tatáž škola na jihlavské Polenské ulici. Nově budou moci zahájit výuku i v gastrostudiu za 13 miliónů korun na Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě. Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou čeká v příštím roce naplánovaná rekonstrukce střechy nad kuchyní i internátem.

Ještě před zahájením žní se podařilo zprovoznit novou sušku na Školním statku Humpolec za cca 74 miliónů korun, v areále statku kraj dokončuje opravu fasády a kotelny domova mládeže, práce za 13 miliónů korun budou hotové v říjnu. Těsně před zahájením jsou práce na rekonstrukci dílen pro SPŠ a SOU Pelhřimov na Křemešnické ulici.

„Jedná se o demolici objektu uvnitř areálu, na jehož místě vznikne budova dílen, učeben a jejich zázemí o třech nadzemních podlažích. Součástí zakázky je i zateplení sousední budovy, demontování falešné mansardové střechy, vybudování nové střešní konstrukce s izolací, výměna oken, rekonstrukce systému větrání s instalací nových vzduchotechnických jednotek s rekuperací odpadního tepla, venkovní stínící technika, úprava topného systému, rozvodů ústředního topení, korekce otopných těles včetně měření a regulace a také rekonstrukce sociálních zařízení v odhadovaném rozsahu 100 miliónů korun,“ vyjmenovává Karel Janoušek.

Střední škola stavební Třebíč bude mít už v září nově opravenou tělocvičnu a nádvoří celkem za cca 27 miliónů korun, v novém budou cvičit i na třebíčském gymnáziu. Tamní obchodní akademie a hotelová škola otevře rekonstruované kadeřnictví a na střední škole v Moravských Budějovicích kraj dokončil dvouletou rekonstrukci střechy. Následovat bude připravená generální rekonstrukce domova mládeže za předpokládaných 15 miliónů korun.

Jednou z největších krajských investičních akcí ve školství je výstavba nové tělocvičny pro VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou. Novostavbu za cca 140 miliónů korun budou moci žáci i veřejnost města využívat už v druhé polovině příštího roku. Intenzivně se pracuje také na rekonstrukci kanalizace a dílen pro Hotelovou školu Světlá a SOŠ řemesel ve Velkém Meziříčí. Také VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem se připravuje na výměnu oken, která je v plánu během příštího roku.

Aktuální přehled všech letos dokončených, rozpracovaných i připravovaných projektů na školském majetku Kraje Vysočina čítá zhruba stovku položek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MMR: Na nízkoemisní a bezemisní vozidla pro veřejnou dopravu půjde 3,5 miliardy korun

13:29 MMR: Na nízkoemisní a bezemisní vozidla pro veřejnou dopravu půjde 3,5 miliardy korun

Integrovaný regionální operační program (IROP) spravovaný Ministerstvem pro místní rozvoj právě vyhl…