Kraj Vysočina: Pachové ohradníky budou dále chránit vozovky proti střetům aut se zvěří

21.05.2022 10:49 | Tisková zpráva

Vysočina zdvojnásobí počet kilometrů krajských silnic chráněných pachovými ohradníky

Kraj Vysočina: Pachové ohradníky budou dále chránit vozovky proti střetům aut se zvěří
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

Kraj Vysočina v letošním roce uvolní 250 tisíc korun na obnovu pachových ohradníků. Jejich údržba a posílení funkčnosti jsou nyní zajišťovány na 125 vybraných kilometrech. 

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35305 lidí
„Ze závěrečné zprávy z minulého roku vyplývá, že po aplikaci pachového ohradníku na ošetřených úsecích došlo ke snížení střetů s vozidly oproti roku 2009 o 46%,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek. Kraj Vysočina tento doplňkový způsob ochrany účastníků silničního provozu realizuje od roku 2010.

„Pachové ohradníky nejsou pro zvěř neprostupné, například jako plot. Vlivem působení UV záření se z pěny uvolňuje pach, kombinace složek pachů vlka, rysa, medvěda a člověka, což u zvěře zvýšení její pozornosti. Zvěř pak intenzivně reaguje na komplex varovných signálů – pach, světla, pohyb auta a zvuk motoru,“ vysvětluje princip fungování pachových ohradníků Pavel Hájek. Instalaci a obnovu pachových hradníků na silnicích I., II. i III. tříd provádí jednotlivé okresní myslivecké spolky v brzkých jarních týdnech. Umístění pachových ohradníků je graficky vyznačeno do mapy, která je poskytována Krajské správě a údržbě silnic.

Co jsou pachové ohradníky:

Speciální pěna, do které se nanáší koncentrát, je umístěna ideálně v doporučeném rozmezí podél silnice. Zapáchá jako predátor. Například srnčí zvěř se ošetřenému místu vyhne, zvěř odrazuje od vstupu na označená místa. Nosnou látkou je pěna, která se nanáší na kolíky, keře, nebo stromy, do ní umístěný koncentrát účinkuje zhruba čtvrt roku. Aplikace účinné látky se musí několikrát ročně opakovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvyšší kontrolní úřad: Peněžní prostředky státu a EU na propagaci zemědělských produktů a potravin

15:13 Nejvyšší kontrolní úřad: Peněžní prostředky státu a EU na propagaci zemědělských produktů a potravin

Výsledky kontroly NKÚ č. 21/15