Kraj Vysočina: Podpora prodejen potravin na venkově pokračuje

21.08.2021 14:08

Kraj Vysočina požádá Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR o tři miliony korun z programu Obchůdek 2021+ pro provozovatele prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích od 501 do 1000 obyvatel, resp. do 3000 obyvatel, kdy obchod musí být umístěn v místní části obce.

Kraj Vysočina: Podpora prodejen potravin na venkově pokračuje
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

„Kraj tak bude moci podpořit částkou až 20 až 50 tisíc korun všechny dosud fungující prodejny i v menších obcích. V rámci tohoto programu už bylo rozděleno už sedm miliónů korun,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.

Anketa

Považujete afghánskou misi (2001-2021) za úspěch Západu?

1%
98%
hlasovalo: 19243 lidí

Dotaci „Obchůdek 2021+“ může provozovatel obchodu použít například na mzdy, nájem, vytápění, osvětlení, internet nebo na náklady spojené s akceptací platebních karet. Dotace provozovatelům naopak nemůže pomoci s nákupem dopravních prostředků, vybavením prodejny nebo s opravami objektu. Dotace mohou pomoci s náklady, které vznikly od 1. 1. – 31. 10. 2021. Vlastní podíl příjemce není vyžadován.

Kraj Vysočina provedl aktuální průzkum v obcích nad 500 obyvatel, kdy bylo zjištěno, že podmínky programu vyhlášeného ministerstvem splňuje celkem 83 prodejen. Podmínky pro poskytnutí dotace zveřejní Kraj Vysočina na www.kr-vysocina.cz. Sběr žádostí bude probíhat od 22. do 29. října 2021. Žádost je možné podat v papírové podobě, elektronicky i prostřednictvím datové schránky. „Maximální vyčerpání této nové dotace je pro nás i náš venkov důležité. Pro administraci žádostí byl vyčleněn tým proškolených pracovníků, kteří budou poskytovat součinnost a poradenství. Uděláme maximum pro rozdělení celé alokace,“ uvedla Hana Hajnová.

Jak to funguje

Program, ze kterého je připravena Vysočina čerpat tři miliony korun pro malé obchody v obcích do 1 000 obyvatel funguje v praxi tak, že ministerstvo vyhlásí výzvu, kraje si podle ní požádají o podporu, ministerstvo krajskou žádost vyhodnotí a pokud bude vše v pořádku, vydá rozhodnutí o poskytnutí dotace. Zájemci o dotaci se budou obracet na kraj, který v případě Vysočiny třímilionovou pomoc nejprve předfinancuje ze svého vlastního rozpočtu a o proplacení dotace v dalším roce požádá příslušné ministerstvo. Pokud se sečtou vlastní krajské peníze z Fondu Vysočiny směřované už na jaře na podporu malých prodejen v obcích do 500 obyvatel a novinka ministerstva, pak budou letos malé prodejny v regionu podpořeny částkou až ve výši 10 miliónů korun. Je to historicky nejvyšší podpora, která zásadním způsobem podpoří provoz občanské vybavenosti na venkově.

Důležitá orientační data

21. 9. 2021 Schválení pravidel Rady Kraje Vysočina na podporu maloobchodních prodejen potravin na venkově
22. 10. – 29. 10. 2021 Sběr žádostí o konkrétních žadatelů
do konce listopadu 2021 vyhodnocení (přidělení dotací)
prosinec 2021 podpisy smluv s konkrétními příjemci/provozovateli obchůdků

Více informací bude k dispozici ve druhé polovině září 2021 ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

22:54 Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

„Zřejmě slušnej oddíl,“ ocenil v narážce na známou filmovou hlášku náměstek hejtmana pro oblast škol…