Kraj Vysočina: U Starého Příseckého rybníku na Jihlavsku stojí nová ptačí pozorovatelna

15.01.2023 21:21 | Tisková zpráva

Na konci roku 2022 nechal Kraj Vysočina vybudovat v přírodní památce Starý Přísecký rybník u Příseky na Jihlavsku dřevěnou ptačí pozorovatelnu sloužící k environmentální výchově, vzdělávání a osvětě široké veřejnosti. „Ptačí pozorovatelna se nachází na jihozápadním okraji rybníku a je přístupná veřejnosti bez omezení po celý rok. Může tak být zajímavým cílem výletů po okolních pěších a cyklotrasách. Ptáky tady může pozorovat kdokoliv kdykoliv a zároveň se můžete zaposlouchat do zvuků místní bohaté fauny. Doporučuji vzít si s sebou dalekohled,“ říká krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.

Kraj Vysočina: U Starého Příseckého rybníku na Jihlavsku stojí nová ptačí pozorovatelna
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

„Ptačí pozorovatelna má masivní dřevěnou konstrukci s nízkými uzavíratelnými průhledy v různé výšce, aby nebyl vidět pohyb lidí uvnitř, což přispěje k nerušenému pozorování ptáků. K rušení ptáků docházelo zejména přibližováním pozorovatelů až k okraji Starého rybníka. Výstavba pozorovatelny byla podpořena z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 dotací ve výši 348 728,62 Kč,“ doplňuje radní Pavel Hájek.

Přírodní památka Starý Přísecký rybník je šestihektarovou ornitologicky významnou lokalitou, na které se pravidelně vyskytují a rozmnožují zvláště chráněné a ohrožené druhy ptáků. Hnízdí zde např. moták lužní a moták pochop, potápka malá a chřástal vodní, daří se také obojživelníkům (rosnička zelená, blatnice skvrnitá, skokan krátkonohý a skokan skřehotavý). Cenný je výskyt měkkýše s názvem lištovka lesklá.

Ptačí pozorovatelna soustřeďuje návštěvníky pouze do jednoho místa, ze kterého lze ptáky pohodlně sledovat při hnízdění a krmení vylíhlých mláďat, stanovení jejich početnosti apod. Konstrukce umožňuje pozorování do tří stran pro sedící i stojící pozorovatele.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kraj Vysočina: Pachové ohradníky ochrání zvěř i motoristy na desítkách kilometrů frekventovaných silnic

17:56 Kraj Vysočina: Pachové ohradníky ochrání zvěř i motoristy na desítkách kilometrů frekventovaných silnic

Myslivecké spolky na Vysočině letos osadí nebo obnoví pachové ohradníky na 112 km vybraných silnic. …