Krajská tripartita jednala o řízení zdravotnictví a síti středních škol

14.01.2015 18:59

Ke svému druhému jednání se v sídle kraje počátkem tohoto týdne sešla obnovená Rada hospodářské a sociální dohody Libereckého kraje, tzv. krajská tripartita. Kromě situace na trhu práce se zabývala řízením zdravotnictví do roku 2020 a rozvojem sítě středních škol.

Krajská tripartita jednala o řízení zdravotnictví a síti středních škol
Foto: regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz
Popisek: Krajský úřad Libereckého kraje

Její předseda, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, v úvodu informoval všechny členy o průběhu a výsledcích jednání celostátního setkání krajských tripartit s předsedou vlády ČR a některými ministry, které se uskutečnilo v polovině loňského listopadu v Praze. Hlavním tématem bylo projednání Akčního plánu vlády na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti ČR, diskutovalo se rovněž o stavu sociálního dialogu v jednotlivých krajích. Podobné setkání s členy vlády se plánuje i v prvním pololetí letošního roku.

Krajská tripartita se poté zabývala zprávou o stavu na trhu práce v Libereckém kraji k 31. 12. 2014, který představila Helena Adamcová z krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci. Na konci roku se počet nezaměstnaných v Libereckém kraji zvýšil na 23 496 lidí a míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,2% a činila tak 7,7%. Zmínila také, že ukončení výroby firmy SVT Group se nepříznivě projevilo na nárůstu počtu uchazečů o práci na Frýdlantsku.

V další části prezentoval náměstek hejtmana Marek Pieter materiál Zásady řízení zdravotnictví v LK, který stanovuje, jak chce kraj postupovat v oblasti řízení lůžkové péče a přednemocniční neodkladné péče v období do roku 2020. Společně s vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu LK Alenou Riegerovou pak odpovídal na dotazy zejména k fungování obou nemocnic zřizovaných přímo krajem a k činnosti Zdravotnické záchranné služby LK.

Zájem členů tripartity a diskuzi o stavu středního školství v LK vyvolala informace o vývoji sítě středních škol zřizovaných Libereckým krajem, kterou představila členka rady kraje Alena Losová. Zejména zástupci zaměstnavatelů podporují důraz na vyšší počty žáků v technických oborech. „Kraj už zájem o technické obory dlouhodobě a aktivně podporuje, včetně stipendijního programu. Další pomocí by určitě byla ještě těsnější spolupráce firem se školami, možnost získání praxe pro žáky a přehledu o reálných možnostech uplatnění. Pomoci tomu mají i aktivity spojené s vyhlášeným Rokem průmyslu a technického vzdělávání,“ uvedla radní Alena Losová.

Třetí jednání krajské tripartity se bude konat v druhé polovině dubna letošního roku. Jako klíčové téma byla zvolena Informace o novém programovém období EU 2014-2020 a možnostech čerpání evropských dotací v rámci Libereckého kraje.

„Byli jsme jedním z mála krajů, kde tripartita nefungovala. Naším cílem je její činnost rozpohybovat,“ doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VZP: Jak postupovat při výjezdu za prací do zahraničí

9:43 VZP: Jak postupovat při výjezdu za prací do zahraničí

Otázka týdne