Královéhradecký kraj: Antigenní testování veřejnosti začne ve středu

15.12.2020 20:18

V Královéhradeckém kraji ve středu 16. 12. začne plošné dobrovolné testování veřejnosti na přítomnost protilátek na covid-19. Na antigenní testy se zájemci mohou objednat prostřednictvím rezervačních systémů jednotlivých nemocnic. Testování je bezplatné a provádí se výtěrem z nosohltanu.

Královéhradecký kraj: Antigenní testování veřejnosti začne ve středu
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.
reklama

„Ve spolupráci s fakultní nemocnicí a našimi krajskými nemocnicemi jsme zajistili šest odběrových míst na dobrovolné testování veřejnosti na covid-19. Sedmé odběrové místo v soukromé nemocnicí ve Vrchlabí je před spuštěním. Výpomoc během testování nám přislíbil krajský hasičský záchranný sbor a také Armáda ČR, jejichž příslušníci zajistí případné personální výpadky,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Od středy se bude veřejnost moci nechat testovat v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem. Denně zpravidla od 10:00 do 18:00 (viz rezervační systémy). Zájemci o testování by měli využívat odběrové místo v jejich spádové oblasti. Před testováním je nezbytné, aby se objednali v rezervačním systému, který naleznou na webu příslušné nemocnice. Níže uvádíme webové odkazy.

Možnost nechat se otestovat nabízejí i ambulantní specialisté a soukromé ordinace v rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Ordinace, které antigenní testy provádí, lidé naleznou na webu www.lekaripomahajicesku.cz.

Podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR je testování antigenními testy určeno pro osoby, které se cítí zdrávy a netrpí příznaky onemocnění covid-19. Osoby nemocné či s příznaky musí nejlépe telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře.

Antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a to do 15–30 minut, zatímco PCR testování standardně vyžaduje několik hodin.

Antigenní testy se neprovádějí u osob, které v uplynulých 90 dnech prodělaly infekci covid-19 a také v případech, že byly v uplynulých pěti dnech testovány PCR testem s negativním výsledkem.

V případě, že bude výsledek antigenního testu pozitivní, bude na odběrovém místě proveden novým stěrem z nosohltanu PCR test k ověření pozitivity. Informace o výsledku tohoto vyšetření je zasílána prostřednictvím SMS na mobilní telefon nejpozději do 48 hodin.

Zájemci o návštěvy sociálních zařízení v regionu by měli využívat testování přímo v těchto zařízeních, a to s ohledem na kapacitu odběrových míst pro plošné testování veřejnosti.

Odkazy na rezervační systémy nemocnic:

Fakultní nemocnice Hradec Králové
ZDE

ON Náchod
ZDE

ON Trutnov
ZDE

ON Jičín
ZDE

Nemocnice Rychnov nad Kněžnou
ZDE

Městská nemocnice Dvůr Králové n. L.
ZDE

Nemocnice Vrchlabí
rezervační systém se připravuje, dostupný bude na webu ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

22:19 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reaguje na aktuální zprávu NKÚ a její zjištění.