Královéhradecký kraj: Memorandum stvrdí společnou snahu o záchranu betléma

15.03.2018 20:02

Memorandum o spolupráci na záchraně Braunova Betléma podepíší 23. března zástupci místních samospráv, ředitelka Národního památkového ústavu, ředitel o. p. s. Revitalizace Kuks a hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán na nedávno opraveném mostě, který spojuje obě části barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku.

Královéhradecký kraj: Memorandum stvrdí společnou snahu o záchranu betléma
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.
reklama

„Naším cílem je zachránit toto výjimečné dílo budoucím generacím, současným návštěvníkům pak umožnit prohlídku v podmínkách, které odpovídají podmínkám 21. století. Podpis memoranda vyjadřuje společnou snahu všech účastníků vyřešit dnešní nevyhovující stav,“ říká hejtman Jiří Štěpán.

Prioritou projektu Revitalizace Braunova Betléma je restaurování soch a úprava nejbližšího okolí při zachování atmosféry celého prostoru. Předmětem jeho první etapy je zpracování odborné studie, která bude obsahovat základní situaci a také detaily plánovaných objektů. Přinese propočet nákladů a vymezí základní konstrukční materiály a postupy. Studie má být hotová letos v červnu a následně na ni navážou další stupně dokumentace a samotná projektová žádost.

Soubor skalních skulptur patří k nejvýraznějším památkám vrcholného baroka ve střední Evropě a je zapsán na indikativním seznamu čekatelů o zápis do UNESCO. Areál vznikl z iniciativy Františka Antonína Šporka v 18. století. Ve 20. století se stal oblíbeným výletním místem. Jako Národní kulturní památka je od roku 2001 zapsán pod názvem Betlém v Novém lese u Kuksu, na jeho technickém stavu se ale příliš nezměnilo.

Plánované zázemí má zahrnovat návštěvnické a informační centrum, parkoviště, sociální zázemí, informační tabule, značení i nabídku průvodcovských služeb, které by zároveň přispěly k lepšímu dohledu a ochraně památky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZV: Ministr Petříček udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

18:23 MZV: Ministr Petříček udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ?19. listopadu 2020 rozhodl o udělení medaile „Za zásluhy o…