Královéhradecký kraj: Revitalizace zajistí galerii nové depozitáře i vzdělávací centrum

08.02.2023 12:39 | Tisková zpráva

Část prostorů krajské Galerie moderního umění v Hradci Králové čeká revitalizace. Vzniknou nové depozitáře, technické místnosti či edukační centrum v doteď nevyužívaných prostorách secesní budovy na hradeckém Velkém náměstí. Předpoklad nákladů na revitalizaci je více než 50 milionů korun, z nichž většinu pokryje evropská dotace.

Královéhradecký kraj: Revitalizace zajistí galerii nové depozitáře i vzdělávací centrum
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

„Galerie moderního umění je v rámci naší země zcela unikátní nejen svými sbírkami, ale i svou působností a rolí ve veřejném kulturním životě. Galerie působí ve výjimečném prostředí ceněné secesní budovy, která původně vznikla jako palác Záložního úvěrového ústavu v krajském městě. Revitalizace se dotkne především prostor, kterých se jakékoli opravy od vzniku této památky dosud vyhýbaly,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana odpovědná za kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí

Záměr projektu řeší především stavební úpravy stávajících dvou podzemních podlaží budovy, kterých se nedotkla rekonstrukce od doby jejího vzniku na začátku 20. století. Dílčí část revitalizace galerie by měla začít už letos, hlavní stavební práce se plánují především na roky 2024 a 2025. Hotovo by mělo být v roce 2026. Celkové výdaje přesáhnou 50 milionů korun, z nichž 85 % by měla pokrýt evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, zbytek doplatí kraj ze svého rozpočtu.

Budova Galerie moderního umění v historickém centru krajského města, která vznikla podle projektu architekta Osvalda Polívky v roce 1912, prošla zásadní rekonstrukcí v letech v letech 2014 až 2016. Tato rekonstrukce, která stála více než 120 milionů korun, získala prestižní celorepublikové ocenění Stavba roku 2017.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Začalo přihlašování projektů do Burzy filantropie

10:11 Královéhradecký kraj: Začalo přihlašování projektů do Burzy filantropie

Neziskové organizace a sociální podniky v Královéhradeckém kraji mají možnost přihlásit své projekty…