Krkonošské muzeum v Jilemnici představí slavného neznámého Vejrycha

24.06.2017 12:03

Vždyť kdo by neznal pražský hotel Paříž, radnici v Pardubicích, Kolíně či Kladně. V širokém povědomí zůstávají i okresní domy v Novém Bydžově a Slaném, spořitelna v Jilemnici, zámek ve Zruči nad Sázavou a mnoho dalších

Krkonošské muzeum v Jilemnici představí slavného neznámého Vejrycha
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP
reklama

Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici otevírá výstavu Jan Vejrych - architekt z Horní Branné u Jilemnice, která si klade za cíl tuto skutečnost změnit. Navštívit ji můžete až do 1. října 2017.

Jméno architekta Jana Vejrycha prostupuje mnoha místy naší země, přesto se jeho tvůrčímu odkazu dosud nedostalo podrobnějšího zhodnocení. Jistě i proto, že byl jeho styl dlouho považován za spíše eklektický a nepříliš hodnotný. S větším časovým odstupem však vnímáme, jak jeho dílo podivuhodně vrostlo do našich měst i vesnic a stalo se ve většině případů i předmětem památkové ochrany.

Jan Vejrych se narodil v Horní Branné u Jilemnice a k rodnému kraji měl vždy vřelý vztah. Pro Horní Brannou navrhl honosnou školní budovu, jež byla později upravena a znehodnocena. Na přání hraběte Jana Harracha připravil plány na úpravu branské rodové hrobky. Sousední Jilemnice mu vděčí za krásnou pseudorenesanční budovu dívčích škol a spořitelnu. V nedalekých Semilech dodnes stojí cenný Obecní dům. Vejrychovy stavby zůstávají i v naší době školou kvalitní, do posledních detailů promyšlené práce. Interiéry jsou funkční a neobyčejně útulné, exteriéry vynikají charakteristickým a nápaditým rukopisem, odrážejícím autorovu bohatou tvůrčí invenci.

Vystaveny jsou projekty staveb, historické fotografie, k unikátům patří přibližně šestimetrový nákres špice věže jilemnické dívčí školy či dochovaný pult z jilemnické spořitelny. Vejrychovi splácíme alespoň zčásti dluh, jejž si společnost začíná se stále větší intenzitou uvědomovat.

U příležitosti této výstavy vydala Správa KRNAP katalog Jan Vejrych - život a dílo architekta z Horní Branné u Jilemnice, který lze zakoupit na místě nebo přes e-shop Správy KRNAP ZDE
Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin do 1. října 2017.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj nesouhlasí s udělením výjimky pro opatovickou elektrárnu

16:34 Královéhradecký kraj nesouhlasí s udělením výjimky pro opatovickou elektrárnu

Královéhradecký kraj nesouhlasí s udělením výjimky z emisních limitů pro společnost Elektrárny Opato…