Léčba rakoviny prostaty protonovou terapií – minimum rizik, přesvědčivé výsledky

04.03.2016 16:32

Do Prahy míří více jak 1000 protonových specialistů. Významná světová protonová centra prezentují na celosvětovém kongresu své výsledky a ve vzájemné spolupráci posunují hranice možností protonové terapie. Hostitelem letošního ročníku byla zvolena Praha a PTC.

Léčba rakoviny prostaty protonovou terapií – minimum rizik, přesvědčivé výsledky
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Protonové centrum

To je například jediným zařízením, které spustilo léčbu časného stadia rakoviny prostaty v 5 dnech a může se chlubit vynikajícími výsledky při léčbě karcinomu prostaty obecně.  MUDr. Jiří Kubeš, PhD., primář PTC odmítá tvrzení, že protonová léčba má srovnatelné výsledky při léčbě karcinomu prostaty jako standardní fotonová terapie: „ Po protonové léčbě je 97% nemocných bez změny sexuálních funkcí. Po fotonové léčbě, ať už IMRT či brachyterapii, postihuje erektilní dysfunkce až 40% nemocných. Protonová léčba také radikálně minimalizuje riziko inkontinence na pouhé 1%, a tedy 99 % pacientů nebude inkontinentních.“ 

Důležitým faktorem v porovnání metod je i relaps onemocnění, tedy jednoduše řečeno jeho návrat. I tady má protonová terapie přesvědčivé výsledky. V případě operace (prostata nízké riziko) se onemocnění navrací  v 10% případů, u ostatních stádií karcinomu prostaty se riziko návratu rakoviny po operativním zákroku zvyšuje na 30%. U protonové léčby je to pouhé 1 %. 

Dle posledních dat z analýzy výsledků protonové léčby pacientů PTC se prokázalo, že 95% z nich netrpí komplikacemi, které tak často trápí pacienty, kteří jsou nuceni podstoupit fotonovou léčbu. Jelikož protony nezasáhnou zdravé orgány nemocného, je zachována i erekce. Oproti tomu fotonová léčba způsobí 30% pacientů výrazné pálení a bolesti při močení, zeslabení močového proudu, časté nucení na stolici, případně i průjem a bolesti břicha. Protonová léčba však tyto komplikace eliminuje na minimum, což v řeči čísel znamená pouhých 5%. Díky nižším dávkám protonového záření na zdravé orgány se výrazně snižují komplikace po protonové léčbě což je hlavním cílem moderní onkologické léčby.

Právě výsledky porovnání úspěšnosti v léčbě karcinomu prostaty jsou jedním z témat konference, protože léčbu karcinomu prostaty provádějí dnes už všechna světová protonová centra, tedy i takové pojmy světové onkologie jako MD Anderson Cancer Center, MGH Boston či UPENN, ji mají v základních indikacích.

Použití protonové radioterapie při léčbě rakoviny prostaty v rámci klinických studií nebo registrů podpořil výbor American Society for Radiation Oncology (ASTRO) v roce 2013, totéž doporučil ve svém modelu pro úhrady protonové terapie ze zdravotního pojištění v roce 2014.

Protonová terapie je prostě celosvětově uznávanou metodou při léčbě karcinomu prostaty a tato fakta již pomalu přijímají i čeští specialisté v urologii a radioterapii. Pacienti to pochopili již dávno. Věří totiž číslům, která nelžou.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Proton Therapy Center

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Adrenalinem prosycený víkend v Černé v Pošumaví

13:09 Turistický spolek Lipenska: Adrenalinem prosycený víkend v Černé v Pošumaví

O víkendu 24. 2. - 25. 2. se v Kempu Jestřábí (Černá v Pošumaví) uskuteční hned dva vrcholné závody …