Legendární romistka Eva Davidová získala ocenění

11.12.2014 9:41

Ceny Roma Spirit 2014 pro jednotlivce i organizace, které přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice, byly předány ve středu 10. prosince na slavnostním večeru v Pražské křižovatce. Ocenění bylo letos uděleno v pěti kategoriích. Za celoživotní dílo cenu převzala 82letá romistka Eva Davidová, která do Prahy přijela z Českého Krumlova.

Legendární romistka Eva Davidová získala ocenění
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Eva Davidová je etnoložka, folkloristka, spoluzakladatelka české romistiky. „Významně se podílela na zakládání Muzea romské kultury, vybudovala unikátní sbírku fotografií a kamkoli jsem s ní jel, byla to divočina,“ uvedl člen Hlavní poroty, romský aktivista Karel Holomek (laureát Roma Spirit 2010). 

V kategorii Ocenění pro nevládní organizaci na porotu nejvíce zapůsobilo sdružení Slovo 21. Členové poroty ocenili především projekt ženské skupiny Manushe, který jako jediný v ČR pracuje s Romkami. Významný je také světový festival romské kultury Khamoro. Výběr laureáta v této kategorii proběhl zcela jednomyslně.

V kategorii Ocenění pro obec / město porota ocenila obec Žlutice za její komplexní přístup  k začleňování Romů ve všech oblastech lidského života - od vzdělání přes zaměstnanost až po bydlení. Žlutice leží v Karlovarském kraji, který patří k nejohroženějším chudobou a sociálním vyloučením. „Vybudovat něco opravdu funkčního v tak složitých podmínkách je opravdu velký počin,“ uvedla členka Hlavní poroty a autorka myšlenky Roma Spirit Ľubomíra Slušná-Franz.

V kategorii Média se letošní laureátkou stala Iveta Demeterová z romského vysílání Českého rozhlasu O Roma vakeren. „Iveta Demeterová se sama vypracovala až do šéfredaktorské pozice. Dělá Romům dobré jméno a je jistě příkladem pro další mladé Romy a Romky,“ zdůvodnila ředitelka Romodrom o.p.s. Marie Gailová, členka Hlavní poroty.

V kategorii Čin roku byla oceněna pracovnice Diakonie Vsetín Pavlína Hůževková, která rychlým a správným jednáním zachránila život dusícího se novorozence. Porota ocenila její psychickou připravenost okamžitě zasáhnout. Výběr jediného oceněného v této kategorii byl pro členy poroty nejtěžší, protože všichni nominovaní prokázali jedinečnou odvahu a dobrosrdečnost.

Slavnostní předání cen Roma Spirit se konalo u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Za Českou republiku se ho zúčastnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a poslanec Ivan Gabal. Ceremoniál v Pražské křižovatce osobně podpořilo také sedm velvyslanců a dva zástupci ambasád.

Laureáty Roma Spirit 2014 vybrala Hlavní porota ve složení Ľubomíra Slušná-Franz, autorka myšlenky projektu Roma Spirit, obsahový ředitel ČT Milan Fridrich, ředitelka Romodrom o.p.s. Marie Gailová, romský aktivista Karel Holomek, houslista Jaroslav Svěcený a ředitel Otevřené společnosti Czeslaw Walek.

Mezinárodní ocenění  v České republice realizuje Otevřená společnost o.p.s. a Nadace Michaela Kocába.

Projekt se koná za finanční podpory Nadace ČEZ, společnosti ČEPS, Nadace Michaela Kocába, US Embassy a Open Society Foundations.
Mediálním partnerem je Česká televize, která záznam večera odvysílá 28. prosince 2014 ve 12.15 hod a 2. ledna 2015 v 18.55 hod na kanálu ČT2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Premiér Babiš přijal v Kramářově vile nového předsedu slovenské vlády Hegera

17:05 Úřad vlády: Premiér Babiš přijal v Kramářově vile nového předsedu slovenské vlády Hegera

Předseda vlády ČR Andrej Babiš přijal ve čtvrtek 15. dubna 2021 v Kramářově vile předsedu vlády Slo…