Zpřístupnění Legiovlaku se zúčastnil hejtman Michal Hašek, který u něj také podepsal Memorandum o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Československou obcí legionářskou. Cílem memoranda je zachovat a prosazovat odkaz pokrokových demokratických a humánních tradic československých legií s cílem napomáhat všestrannému šíření a trvalému rozvoji tohoto odkazu. Zejména při výchově mládeže a rozvíjení nejlepších tradic starších generací.
“Dlouhodobě se snažím, aby zde na jižní Moravě nebyla překrucována historie, musíme ji ctít a poučit se z ní. Na toto nádraží přijela kopie Legiovlaku, ve kterém naši legionáři bojovali na ruské frontě a založili tradici, na kterou navázal vznik československých ozbrojených sil po roce 1918. Legionáři bojovali za vznik samostatného svobodného Československa. Po návratu do vlasti se zapojili nejdříve do prosazení hranic Československé republiky a budování bezpečnostních sborů nové republiky. Po nacistické okupaci byli legionáři jedni z prvních, na které zaútočily nacistické úřady. Řada z nich se potom zapojila do československého odboje, řada z nich byla zatčena, vězněna, řada z nich byla také popravena," uvedl hejtman Michal Hašek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva