Legislativní rada vlády projedná návrh insolvenčního zákona

10.02.2016 20:59

Návrh zákona o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon) má na programu Legislativní rada vlády (LRV) na svém zasedání ve čtvrtek 11. února od 9:30 hodin. Dále LRV projedná návrh zákona o sběru vybraných dat pro účely monitorování a řízení veřejných financí.

Legislativní rada vlády projedná návrh insolvenčního zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Návrh zákona o sběru vybraných dat pro účely monitorování a řízení veřejných financí a prováděcí vyhlášky:
Návrh zákona o sběru vybraných údajů pro účely monitorování a řízení veřejných financí a zatím jen pro informaci i návrh jeho prováděcí vyhlášky mají z formálního hlediska dokončit transpozici sekundárního práva EU. Po materiální stránce bude MF získávat vybrané vstupní údaje (na hotovostní bázi) o hospodaření některých subjektů nebo účetních jednotek, které jsou v souladu s metodikou ESA 2010 zahrnuty do sektoru vládních institucí, ale český právní řád včetně rozpočtové legislativy jim dosud žádnou podobnou povinnost taková data předkládat MF či jinému správnímu úřadu v ČR nestanovuje anebo prostřednictvím účetní legislativy stanovuje částečně, v rámci českého právního řádu ale nesystémově. Tato vstupní data budou pro potřeby MF sloužit ke kompilaci a zveřejňování výstupních fiskálních dat podle směrnice 2011/85/EU a také podle zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, jehož návrh se nyní projednává v Poslanecké sněmovně PČR a předpokládá se jeho schválení. Data budou zajisté využívána i v rámci státní statistické služby.
Zákon předkládá Ministerstvo financí (MF).
 

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony:
Návrh řeší zejména tyto problematické oblastmi:
- posílení dohledu nad výkonem funkce insolvenčního správce, a to včetně dohledu nad řádným výkonem jejich činností stanovených insolvenčním zákonem;
- zvýšení transparentnosti insolvenčního řízení, omezení administrativních úkonů insolvenčních soudů a posílení doručování dokumentů do datových schránek, především prostřednictvím nového sběru a podrobné analýzy dat obsažených v soupisu majetkové podstaty;
- regulace subjektů poskytujících služby související s institutem oddlužení  - dojde k zpřísnění podmínek poskytování poradenství v oblasti oddlužení na osoby, jimž bude ze strany Ministerstva spravedlnosti udělena akreditace;
- intenzivnější ochrana před tzv. „šikanózními“ insolvenčními návrhy - zavádí se tvz. "předběžné posouzení věřitelského návrhu“.
Zákon předkládá Ministerstvo spravedlnosti (MSP).   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzeum romské kultury: Návrat důstojnosti pietnímu místu v Letech

22:11 Muzeum romské kultury: Návrat důstojnosti pietnímu místu v Letech

Muzeum romské kultury, s.p.o. ve spolupráci s Romea o.p.s. pořádá v pátek 2. 3. 2018 od 13 hodin ve …