Lesy ČR: Hanušovicko a Orlickoústecko – Místo holých ploch zase lesy

22.05.2017 17:31

Silný vítr poškodil počátkem července 2015 ve státních lesích na Hanušovicku 190 tisíc m3 dříví a na Orlickoústecku 55 tisíc m3 dříví. Na bezmála 480 hektarech bylo třeba vysadit dva miliony stromů. Státní podnik Lesy ČR nyní zalesňuje poslední holé plochy.

Lesy ČR: Hanušovicko a Orlickoústecko – Místo holých ploch zase lesy
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR
reklama

Vítr poškodil nejvíce lesy v okolí Starého Města pod Sněžníkem a Dolní Moravy, tedy na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje. Se zpracováním dříví se začalo hned po kalamitě. V kopcích pracovali dřevorubci, v nedostupných terénech jim pomáhali koně i lanovky. Na rovině vše urychlovaly harvestory. „Problém s odbytem dříví pro pořez na prkna a trámy, tedy pilařských sortimentů, jsme nezaznamenali. Horší to bylo s vlákninou pro výrobu celulózy. Situaci komplikovala dlouhodobá výluka na železnici,“ řekl René Šebek z hanušovické lesní správy Lesů ČR.

Loni na jaře začal podnik holé plochy zalesňovat. Na Hanušovicku se na 425 hektarech vysadilo zatím jeden a půl milionu sazenic, dalších 200 tisíc dřevin podnik vysazuje letos. Na Orlickoústecku se poslední z 300 tisíc sazenic smrků, buků i ostatních dřevin, jako je například javor klen, jeřáb, třešeň, olše nebo modřín vysazují na 60 hektarech právě nyní.

„Snížením kvality dříví vznikla 68 milionová ztráta. Za opravu poškozených cest jsme zaplatili 14 milionů korun a za sazenice a pěstební práce 27,5 milionů korun,“ uvedl Václav Lidický, výrobně technický ředitel Lesů ČR. Vzhledem k mimořádnému rozsahu škod na lesních porostech i obnově lesa požádaly Lesy ČR loni v květnu prostřednictvím Programu rozvoje venkova ČR o 22 milionovou evropskou dotaci. „Žádost byla přijata, nyní je ve schvalovacím řízení,“ dodal Lidický.

Kalamity ani škůdci lesům neprospívají. I přesto podle katastru nemovitostí vzrostla za posledních deset let plocha lesů v zemi o 23 tisíc hektarů. „Lesy u nás tak zabírají téměř 2,7 milionů hektarů. Zvýšilo se i zastoupení listnatých dřevin v porostech na současných 41,1 procent,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.

Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP chystá nákup 15 bateriových kloubových trolejbusů na linku č. 140 Palmovka – Miškovice

17:56 DPP chystá nákup 15 bateriových kloubových trolejbusů na linku č. 140 Palmovka – Miškovice

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) plánuje nakoupit 15 bateriových kloubových trolejbusů, dnes vyhla…