Lesy ČR: Státní lesníci spolupracují s vědci i akademiky

21.01.2019 12:28

Lesy ČR uzavřely dohody s Českou zemědělskou univerzitou v Praze i s CzechGlobe.

Lesy ČR: Státní lesníci spolupracují s vědci i akademiky
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo
reklama

Propojit praxi s akademickou sférou a spolupracovat s vědci při řešení stávajících problémů lesů je cílem dohod o spolupráci. Generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček je uzavřel koncem roku s Michalem V. Markem, ředitelem CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, a 18. ledna s rektorem České zemědělské univerzity v Praze Petrem Skleničkou.

Společnými tématem vědců i lesníků je zvyšování odolnosti lesů vůči suchu, monitoring dopadů sucha a využití jeho krátkodobé a střednědobé předpovědi. Společně se budou podílet také na vývoji nástrojů pro vyhodnocování rizik přírodních požárů porostů ve volné krajině. Vymodelují i vývoj zásob dřeva v podmínkách klimatické změny a budou prognostiky vývoje zdravotního stavu lesů podle objemu nahodilých těžeb. „Začneme tím, že letos pro www.intersucho.cz vytvoříme síť pozorovatelů,“ řekl k dohodě s CzechGlobe Josef Vojáček.

Spolupráci s univerzitou podnik prohloubí zejména ve vědecko-výzkumné činnosti. „Připravíme společné semináře i odborné exkurze a praxe ve státních lesích a také učební materiály pro studenty i odbornou veřejnost,“ upřesnil Vojáček. Podle rektora ČZU Petra Skleničky je společným tématem sucho a kůrovcová kalamita, které české lesy dlouhodobě sužují. Univerzita se také propojí s Lesy ČR při osvětové činnosti. „Společně se budeme snažit o osvětu laické veřejnosti, která povede k pochopení trvale udržitelného hospodaření v lesích,“ dodal Sklenička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ICOMOS: Nádraží Vyšehrad potřebuje rychlou záchranu, vyvlastnění doporučilo UNESCO

15:13 ICOMOS: Nádraží Vyšehrad potřebuje rychlou záchranu, vyvlastnění doporučilo UNESCO

ČNK ICOMOS podporuje záměr Hlavního města Prahy opravit a zahájit řízení o vyvlastnění chátrajícího …