Lesy ČR: Ve státních lesích bude od října 2500 bodů záchrany

12.09.2016 8:03

Takzvané body záchrany, výrazné žluté tabule s unikátním kódem o rozměrech 33x14 centimetrů, budou od října rozmístěny ve státních lesích v celé republice, a to na 2500 místech. Projekt připravily Lesy ČR ve spolupráci s Ministerstvem vnitra, konkrétně Hasičským záchranným sborem České republiky, který eviduje všechny “body záchrany“ v zemi.

Lesy ČR: Ve státních lesích bude od října 2500 bodů záchrany
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

Bod záchrany neboli rescue point nazývaný dříve traumatologickým bodem je místem v krajině označeným tabulkou s unikátním kódem. Usnadňuje lokalizaci člověka, který potřebuje pomoc. Jde o případy ohrožující život, zdraví, majetek nebo životní prostředí. Na tabulích jsou uvedeny všechny tísňové telefonní linky - 112, 150, 155 a 158. „Výroba tabulí přišla Lesy ČR na 160 tisíc korun a není vyloučeno, že v budoucnu přibydou další,“ uvedl Daniel Szórád, generální ředitel Lesů ČR. Tabule lesníci rozmístí v říjnu. Tehdy už budou kódy zaneseny do databáze Hasičského záchranného sboru České republiky, kterou využívají všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy policie, hasiči, zdravotníci, ale i horská služba, obecní policie a další. „Místa vytipovali lesníci. Většinou jde o turistická rozcestí, lesní cyklostezky, lokality, jimiž prochází singltrek, horská sedla, pohoří nebo rozsáhlé lesy,“ řekl Daniel Szórád.

Projekt začal podnik připravovat v roce 2014. Navržená místa zástupci Lesů ČR konzultovali s profesionálními hasiči ze všech krajů.

Tabule z tvrzeného plastu s hliníkovým povrchem připomínají turistické značení. Jsou však výrazně žluté, a tedy viditelné i večer. Podobné tabulky se v minulosti objevovaly ve státních lesích na Litvínovsku, Luhačovicku a v okolí Boubína. Umístěny však byly živelně, bez systematické evidence či jednotné grafiky. Projekt Lesů ČR je novinkou a pro návštěvníky lesa výraznou změnou k lepšímu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Jedinečná nemovitost v centru Prahy hledá nového majitele

22:11 ÚZSVM: Jedinečná nemovitost v centru Prahy hledá nového majitele

řad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na svých webových stránkách www.nabidkamajet…