Lesy ČR postavily lávku přes řeku Oslavu

12. 9. 2018 21:47

Přes řeku Oslavu vede nová lávka pro pěší. V turisticky navštěvované lokalitě pod Vlčím kopcem u Náměšti nad Oslavou ji vybudovaly Lesy ČR za 7,3 milionů korun bez DPH. Lávku začala užívat veřejnost 10. září.

Lesy ČR postavily lávku přes řeku Oslavu
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Dubová lávka postavená v přírodní rezervaci „Údolí Oslavy a Chvojnice“ měří 35 metrů. Je usazená na třech železobetonových pilířích obložených kamenným zdivem. Stojí na hranici katastrálních území Březník a Kladeruby nad Oslavou. „Přemostili jsme řeku Oslavu na turisticky významné trase z Náměště nad Oslavou k Loveckému zámečku Vlčí Kopec přes rozhlednu Babylon až do Mohelenské hadcové stepi,“ uvedl krajský ředitel podniku Lesy ČR Dalibor Šafařík. Práce trvaly od loňského srpna do konce letošního dubna. Podnik upravil také příjezdovou komunikaci k lávce.

Unikátní konstrukci tvoří dvě části spojené kloubem. U obou tvoří hlavní prvky dvojice nosníků z lepeného lamelového dřeva spojená spodní mostovkou. Světlá vzdálenost nosníků činí tři metry. Spodní příčné nosníky i vzpěrky jsou z lepeného dřeva, mostovka pak z dřevěných dubových drážkovaných fošen. „Transport stavebních prvků z veřejné komunikace na místo stavby byl mimořádně náročný a trval šest hodin“, sdělil Šafařík.

Turistická lávka byla v údolí postavena už v roce 1929. O sedm let později ji strhla povodeň a definitivně ji při jarním tání v roce 1948 zničily ledové kry. Ještě donedávna stavbu připomínaly opěrné pilíře z kamene. Nová láka převede podle provedeného hydrotechnického posudku i stoletou vodu. „Hlavní nosníky jsou navrženy od 1,5 do 1,62 metru. Podpěrný pilíř má navíc tvar ledolamu. Lávka je nejvýznamnější stavbou z Programu 2020 k zajištění cílů veřejného zájmu, kterou krajské ředitelství Brno realizovalo za poslední čtyři roky,“ dodal Šafařík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

7:37 BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozorno…