Lesy ČR rozvíjejí spolupráci s Českým svazem ochránců přírody

05.08.2012 20:06

Zvonovec liliolistý (Adenophora liliifolia) je vzácná lesní bylina rostoucí jenom na několika málo místech v České republice.

Lesy ČR rozvíjejí spolupráci s Českým svazem ochránců přírody
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR
reklama

Jedním z těchto míst je pohoří Džbán na pomezí Kladenska, Lounska a Rakovnicka. Lesy ČR i proto již několikátým rokem spolupracují s dobrovolníky z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Silvatica na vyhledávání a ochraně zvonovce a dalších zvláště chráněných rostlin ve Džbánu.

Jedním ze zdejších pokladů je zvonovec liliolistý, kriticky ohrožený druh české flóry a současně druh chráněný v rámci celé Evropské unie. Ještě před 15 lety byl v celém Džbánu považován za vyhynulý. První tři rostliny zvonovce byly znovu nalezeny až teprve na základě společného projektu Lesů ČR a ČSOP v roce 2005. Od té doby se jejich počet postupně rozrůstá.

Mezi evropsky významnými druhy je ochrana zvonovce považována za jednu z nejkomplikovanějších. Už samotné hledání tohoto druhu je poměrně obtížné. Je totiž velmi intenzivně spásán zvěří. Proto se zde jako účinné opatření prokázalo oplocení míst jeho výskytu. Celkem je zde v současnosti známo na tři desítky rostlin. Oplocení v letošním roce nově zjištěných rostlin se připravuje. Díky Lesům ČR tak dochází k  účinné ochraně druhu považovaného dříve v oblasti za vyhynulý.

Spolupráce mezi Lesy ČR a ČSOP letos probíhá již 14. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lesy ČR
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Česká republika se stane zakládajícím členem konsorcia  výzkumné infrastruktury AnaEE-ERIC

22:11 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Česká republika se stane zakládajícím členem konsorcia výzkumné infrastruktury AnaEE-ERIC

Česká republika se stane společně s dalšími zeměmi zakládajícím členem konsorcia evropské výzkumné i…