Lesy Praha: Lesní zvěř i ptactvo krmte správně a s rozvahou, ať jim neublížíte

21.12.2018 21:13 | Zprávy

Blíží se vánoční svátky, období, v němž jsou lidé štědří nejen k sobě navzájem, ale také ke zvířatům ve volné přírodě, kterým se snaží zimní měsíce zpříjemnit různými dobrotami. Stačí ovšem málo, aby se dobře myšlený skutek změnil v nešťastnou událost.

Lesy Praha: Lesní zvěř i ptactvo krmte správně a s rozvahou, ať jim neublížíte
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

Pražské lesy i břehy rybníků během vánočních svátků leckdy vypadají jako štědrovečerní hostina s několika chody, což pro hladová zvířata představuje velké riziko. Řízky, uzeniny, cukroví, vánočky či bramborový salát – nic z toho není pro zvířata vhodné. Jejich trávicí soustava není pro lidskou stravu uzpůsobena a místo spokojené siesty po svačince čekají na zvířecí strávníky nepředstavitelné bolesti, které mohou skončit i jejich smrtí.

Takový osud potkal o loňských Vánocích dvě zvířata v našem zookoutku v Malé Chuchli. Navzdory varovným cedulím zakazujícím krmení naházeli neukáznění návštěvníci do výběhů velké množství mrkve a pečiva. Na to doplatila životem jedna z laní jelena siky a jedna ze zdejších koz. Stejně nešťastně dopadl také srnec z Kunratického lesa, který se přejedl velkým množstvím pečiva a kterému proto naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy již nedokázala pomoci.

Zvířata v zookoutcích a ve volné přírodě

Proto nyní znovu žádáme všechny návštěvníky zookoutků, aby zvířata ve výbězích ani o svátcích ani nikdy jindy sami nekrmili. Pokud jim přece jen chcete něco dobrého přinést, vezměte z domu tvrdé a neplesnivé pečivo nebo zeleninu či ovoce a odložte to do připravených boxů, které se nachází v každém našem zookoutku. Přilepšit můžete i zvířatům ve volné přírodě, aniž byste jim ublížili. Zvířata volně žijící v lesích, jako jsou například srny, mufloni či daňci, ocení především kvalitní seno, které myslivci a lesníci umisťují do krmelců. Lesním obyvatelům v malém množství neuškodí ani zelenina a ovoce, například mrkve či jablka. Důležité ale je mít stále na paměti, že pražské lesy jsou hojně navštěvované. I když v nich každý návštěvník nechá pro zvěř jen trochu jídla, záhy jsou z těchto malých dávek stovky kilogramů. Proto je nejlepší kontaktovat místního lesníka nebo myslivecké sdružení a dohodnout se s nimi na tom, co můžete do krmelců přinést.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Nelegální migrace

To, že je třeba najít řešení, to neříkáte nic nového, naopak, to slyšíme od vás politiků už několik let. Ale jaké tedy navrhujete řešení a proč to ještě nikdo nedokázal vyřešit? Třeba ANO má přeci své zástupce všude, včetně Bruselu, tak proč jste s něčím konkrétním nepřišli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Pražané mohou hlasovat o názvu nového mostu přes Vltavu

19:15 MHMP: Pražané mohou hlasovat o názvu nového mostu přes Vltavu

Hlavní město spouští veřejné hlasování o novém názvu dokončovaného mostu mezi Podolím a Zlíchovem.