Letiště Praha hledá poskytovatele úvěru. Bude z něj financovat i udržitelný rozvoj

09.05.2021 10:16

Letiště Praha vyhlásilo veřejné výběrové řízení na poskytnutí rámcového úvěru až ve výši sedmi miliard korun. Finanční prostředky pokryjí stávající závazky společnosti, ale také pomohou s těmi budoucími. Z poskytnutého úvěru bude financovat také plánovaný udržitelný rozvoj. Letiště chce u projektů postupovat podle tzv. prvků ESG, tedy zásad udržitelného podnikání, což je také v souladu s přístupy bank.

Letiště Praha hledá poskytovatele úvěru. Bude z něj financovat i udržitelný rozvoj
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo
reklama

I banky na českém trhu berou v potaz prvky ESG. „Letiště Praha tak může zúročit svůj dlouholetý aktivní přístup nejen k udržitelnému rozvoji, ale také ekologii nebo třeba sociálním otázkám. Navíc v kombinaci s nejlepším ratingem od agentury Moody´s Investors Service pro evropská letiště díky tomu získáme velmi dobré podmínky a výhodnější financování,“ říká předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

V praxi to znamená, že Letiště nebude reportovat jen o svém zisku. „Budeme podávat zprávy o tom, co děláme s ekologií a co děláme se sociálně udržitelným podnikáním. Celý svět přechází na to, že investoři a banky už přímo po firmách vyžadují, aby dělali tyto ESG reporty. Tím vlastně tlačí firmy k tomu, aby vytvářely lepší prostředí pro život. A o to se také snažíme,“ dodává Václav Řehoř. Pražské letiště je také součástí iniciativy udržitelnosti s názvem Destination 2050, která má za cíl uhlíkově neutrální letectví v Evropě do roku 2050.

Na externí zdroje financování dosáhne letiště zejména díky dlouhodobé finanční stabilitě a vynikajícím provozním i hospodářským výsledkům z předchozích let, ale také odpovědnému rozhodování managementu. Správné kroky a nastavenou strategii i v době pandemie potvrzuje i oficiální hodnocení renomované agentury Moody´s Investors Service o úvěrové spolehlivosti, která v loňském roce potvrdila skupině Letiště Praha rating na úrovni Aa3 se stabilním výhledem, což vyjadřuje velmi nízké úvěrové riziko. Mezinárodní agentura přitom rozhodla o nejvyšším možném hodnocení v České republice především s ohledem na silný finanční profil skupiny, který označila za odolný i vůči nejistým provozním vyhlídkám na následující období při postupné obnově provozu. Vysoký rating, který zajistí mimo jiné velmi dobré podmínky pro získání externích zdrojů financování, udržela navzdory bezprecedentnímu dopadu krize na celé letectví a cestovní ruch způsobené šířením onemocnění COVID-19. Díky kondici firmy lze očekávat také nízký úrok.

Letiště Praha na útlum leteckého provozu a propad počtu odbavených cestujících reagovalo již v březnu loňského roku. „Okamžitě jsme přistoupili k revizi stávajících nákladů i projektů, provedli jsme úspory v různých oblastech, utlumili dílčí infrastrukturu na terminálech, ušetřili na energiích, materiálu, mzdových nákladech, ale i v dalších oblastech. Na druhou stranu, s nějakou krizí jsme počítali a byli jsme na ni připravení. Máme za sebou rekordní roky, naspořili jsme si, chovali jsme se zodpovědně, díky tomu jsme byli vloni schopni financovat provoz letiště z vlastních zdrojů po dobu devíti měsíců útlumu. Na externí zdroj v podobě úvěru jsme si sáhli až v prosinci,“ dodává předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Výběrové řízení na poskytovatele dlouhodobého financování letiště bylo publikováno dnes v přehledu veřejných zakázek E-ZAK, kde jsou zveřejněny pro potenciální uchazeče další podmínky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ Inven Capital má ve své „stáji“ prvního jednorožce

12:18 ČEZ Inven Capital má ve své „stáji“ prvního jednorožce

Berlínská společnost Forto, jejíž poslední kolo financování o objemu 50 milionů dolarů vedl loni na …