Letiště Praha postoupilo do další úrovně programu Airport Carbon Accreditation

15.11.2016 21:20

Letiště Praha bylo v tomto roce za své snahy o snižování úrovně uhlíkové stopy oceněno v rámci programu Airport Carbon Accreditation (ACA) postupem do 3. úrovně „Optimalizace“. Tato úroveň se vyznačuje zapojením partnerů provozovatele letiště do společného úsilí omezit množství skleníkových plynů z jejich provozu.

Letiště Praha postoupilo do další úrovně programu Airport Carbon Accreditation
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

Celkově se Letišti Praha od vstupu do programu v roce 2010 podařilo snížit svoji uhlíkovou stopu o 8 %.

Hlavním cílem programu Airport Carbon Accreditation je podpořit provozovatele letišť v jejich snahách snižovat emise skleníkových plynů vznikajících z různých letištních činností. Program nyní sdružuje 170 letišť po celém světě, která každoročně mapují svoji uhlíkovou stopu a realizují postupy k jejímu snížení. Uhlíková stopa představuje množství vypuštěných skleníkových plynů přepočtených na oxid uhličitý (CO2).

Ne všechna letiště jsou ve snaze omezit emise skleníkových plynů stejně aktivní. Proto je program Airport Carbon Accreditation rozdělen na 4 úrovně od samotného mapování uhlíkové stopy, přes její snižování (redukci emisí), zapojení partnerů v rámci optimalizace až po neutrální stav - nulovou uhlíkovou stopu.

Letiště Praha se postoupením do 3. úrovně zařadilo mezi 20 významných evropských letišť, jakými jsou například: Frankfurt, Mnichov, Curych, Kodaň, Atény.

Bližší informace o programu naleznete na www.airportcarbonaccreditation.org

Dle Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) se letecká doprava na člověkem zesílené klimatické změně podílí ze 3,5%. V budoucnu se očekává, že vzhledem k předpokládanému růstu objemu letecké dopravy se bude uvedený podíl zvyšovat. Přestože letiště představují malý zlomek z celkového objemu emisí z letecké dopravy, tak se provozovatelé rozhodli emise ze svého provozu kontrolovat a založili v rámci Mezinárodní organizace letišť (Airport Council International – Europe) program Airport Carbon Accreditation.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potravinářská inspekce zahájila kontrolu burčáku letos o 3 týdny později

15:50 Potravinářská inspekce zahájila kontrolu burčáku letos o 3 týdny později

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zahájila kontroly burčáku a částečně zkvašeného hr…