Letiště Praha zvyšuje bezpečnost cestujících, bude hledat stopy po výbušninách i uvnitř odbavených zavazadel

26. 4. 2017 18:40

Letiště Praha plánuje od května 2017 zavést kontrolu stop po výbušninách uvnitř zavazadel, která cestující odbavují do nákladního prostoru letadla.

Letiště Praha zvyšuje bezpečnost cestujících, bude hledat stopy po výbušninách i uvnitř odbavených zavazadel
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo
reklama

Nově tak budou moci pracovníci bezpečnostní kontroly letiště takové zavazadlo otevřít a provést kontrolu i na jeho obsahu. Nový proces je po zavedení detekce stop po výbušninách u osob a příručních zavazadel (září 2015) dalším krokem, který má zvýšit bezpečnost cestujících. Změna nijak neovlivní délku bezpečnostní kontroly cestujícího.

„Kontrola stop po výbušninách není na letištích nic nového, ve světě se používá již desítky let a i my ji aktivně využíváme během bezpečnostních kontrol. Abychom se však mohli srovnávat s nejbezpečnějšími letišti Evropy, je potřeba bezpečnostní opatření neustále zlepšovat a reagovat na aktuální situaci. Letišti Václava Havla Praha rostou počty cestujících a je nutné na tyto provozní změny reagovat i zefektivňováním bezpečnostních procesů,“ vysvětluje důvody zavedení nového postupu Milan Špaček, člen představenstva Letiště Praha odpovědný za oblast bezpečnosti.

Letiště Václava Havla Praha se s novým postupem připojí k řadě letišť ve světě, která již podobné kontroly uvnitř odbavených zavazadel provádějí. Cestující je znají nejen z amerických, ale i z řady evropských letišť např. v Německu, Rakousku, Belgii nebo Švýcarsku. Aby mohl tento postup fungovat i na pražském letišti, vytvořili jsme nové zabezpečené stanoviště pokryté kamerovým systémem a potřebným technickým vybavením. K výkonu kontroly byla vytvořena proškolená skupina specialistů. Zároveň byla nastavena spolupráce s výrobci zavazadel a bezpečnostních zámků, díky které budou moci zaměstnanci letiště otevřít většinu zavazadel bez poškození.

Vlastní kontrola probíhá tak, že bezpečnostní pracovník zavazadlo otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci s výbušným materiálem. Celý proces bude probíhat na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer a ke každé kontrole bude vedena přesná evidence. „Celý proces otevření zavazadla, získání stěrů, vyhodnocení a znovuuzavření zavazadla trvá okolo 10 minut a probíhá bez přítomnosti cestujícího. Odbavení a bezpečnostní kontroly osob se tedy tento postup nijak nedotkne.“ popisuje princip fungování Špaček a dodává: „V současném provozu takto namátkou či cíleně zkontrolujeme desítky zavazadel denněCestující pozná, že jeho zavazadlo prošlo kontrolou, už podle pásky s upozorněním, kterou bude zapečetěno. Uvnitř zavazadla pak najde zprávu o jejím průběhu a podrobnější informace včetně instrukcí k dalšímu případnému postupu.“

Cestujícím provozovatel letiště doporučuje, aby vyšli vstříc novému požadavku a používali při zabezpečení svých zavazadel speciální zámky, které lze otevřít bezpečnostním klíčem (tzv. TSA zámky, které jsou označené znakem červeného diamantu), případně aby využili jiných možností zabezpečení, jako jsou fólie či snímatelné obaly. U klasických či integrovaných zámků bez TSA může dojít při otevření k jejich poškození.

Využití detektorů pro kontroly zapsaných zavazadel je plně v souladu s evropskou legislativou, která zkvalitňováním bezpečnostních procesů reaguje na nové či modifikované bezpečnostní hrozby, jako jsou například podomácku vyráběné výbušiny či sofistikované nástražné výbušné systémy.

Podrobnější informace k zabezpečení zavazadel získají cestující na stránkách letiště www.prg.aero/kontrola, na odbavovacích přepážkách či na informačních letácích ve stojanech na letišti. S předstihem byli informováni také letečtí dopravci a velké cestovní kanceláře. Pro cestující, jejichž zapsané zavazadlo projde stopovou detekcí, bude zřízena speciální informační linka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace podnikatelek a manažerek spouští na sociálních sítích kampaň #ChooseWOMEN

9:31 Asociace podnikatelek a manažerek spouští na sociálních sítích kampaň #ChooseWOMEN

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) spouští na sociálních sítích kampaň #ChooseW…