Letiště Václava Havla Praha pokořilo hranici 12 milionů cestujících ročně

19.01.2016 7:33

Letiště Václava Havla Praha odbavilo za loňský rok 12 030 928 cestujících. Naše největší letiště tak zaznamenalo nárůst oproti předchozímu roku o 7,9 %.

Letiště Václava Havla Praha pokořilo hranici 12 milionů cestujících ročně
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo
reklama

Největší zájem o cestování letadlem byl mezi cestujícími v srpnu, kdy jich vzdušný přístav odbavil bezmála 1,4 milionů, nejrušnějším dnem byl pak 16. srpen s téměř 50 tisíci pasažéry. Průměrně branami letiště prošlo každý den 33 tisíc cestujících. Nadále pokračoval trend z posledních let a vzrostl počet lokálních cestujících, pro které byla Praha počáteční nebo cílovou destinací. Ve srovnání s předchozím rokem jejich počet vzrostl o 7,1 % a překročil tak historický rekord z roku 2014.

„Meziroční nárůst počtu cestujících o 7,9 % potvrzuje trvající zájem o leteckou dopravu v regionu a zároveň velký potenciál Letiště Václava Havla Praha. V meziročním srovnání se jedná o největší nárůst minimálně za posledních 10 let. K výraznému růstu přispěla i intenzivní jednání s leteckými dopravci a nový program slevových pobídek, kterým letiště aktivně motivovalo stávající partnery k otevírání nových destinací a nasazování větších letadel, a zároveň přilákalo do Prahy nové dopravce. Výsledkem bylo v uplynulém roce 27 nových leteckých spojení a příchod 8 nových aerolinek na český trh,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Českého Aeroholdingu, výhradního akcionáře Letiště Praha, a. s.

„Nárůst počtu cestujících očekáváme i v tomto roce, mohl by se pohybovat okolo 5 %. Pokud výsledky v rámci roku neovlivní žádné nepříznivé faktory, mohli bychom se v letošním roce v objemu odbavených pasažérů dostat na historický rekord,“ dodal Řehoř.

V roce 2015 do Prahy létalo 64 leteckých společností na pravidelných linkách do celkem 141 destinací. Velká většina cestujících z Letiště Praha využila již tradičně lety po Evropě, které se na celkovém provozu podílí celými 90,6 %. Druhý největší podíl měly lety na Blízký východ, kterých bylo 3,4 %. Objemem 3,2 % se podílely na celku lety do afrických destinací.

Nejčastěji pasažéři létali na linkách mezi Prahou a Velkou Británií (12,8 % z celkového objemu cestujících) a Prahou a německými destinacemi (podíl 9,7 %). U těchto spojení došlo k výraznému meziročnímu nárůstu počtu cestujících. Oproti minulému roku se zvýšil počet cestujících do Itálie (podíl 8 %), která tak v žebříčku nejoblíbenějších destinací předstihla Rusko a dostala se na třetí příčku. Čtvrté místo patří Rusku, u kterého se projevil pokles zájmu ruských cestujících (podíl 7,4 %). Jako pátá nejoblíbenější země se umístila Francie s podílem na celkovém objemu přepravených pasažérů 7,1 %. 

Letiště, na která se létalo nejčastěji, byly Paříž (Charles de Gaulle), Moskva (Šeremetěvo), Frankfurt, Amsterdam a Londýn (Heathrow). Skokanem roku mezi destinacemi s největším nárůstem cestujících se stalo letiště Londýn-Stansted.

Nejvíce cestujících během jednoho měsíce prošlo letištěm v srpnu, kdy bylo odbaveno 1 377 433 pasažérů. Rekordním dnem byl 16. srpen, kdy odletělo či přiletělo celkem 49 752 cestujících. Průměrně Letiště Václava Havla Praha odbavilo 32 961 pasažérů a 351 vzletů a přistání denně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Uspořit energie bude jednodušší díky lepším podmínkám pro poskytnutí podnikatelských úvěrů

18:01 MPO: Uspořit energie bude jednodušší díky lepším podmínkám pro poskytnutí podnikatelských úvěrů

Získat úvěr na projekty v kontextu s energetickými úsporami bude jednodušší. Ministerstvo průmyslu a…