Liberecká zoo vydá jako první zoo v České republice originální suvenýrovou bankovku

03.05.2019 16:20

Zoo Liberec jako nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa slaví v tomto roce 115. výročí od svého založení. U příležitosti tohoto jubilea vydá unikátní suvenýrovou bankovku s nominální hodnotou 0 euro. Hlavním motivem bankovky jsou vlajková zvířata charakteristická právě pro libereckou zoo – slon, takin a orlosup. Zájemci si mohou suvenýr pořídit pouze v Zoo Liberec, kde bude prodej spuštěn již 27.5. 2019.

Liberecká zoo vydá jako první zoo v České republice originální suvenýrovou bankovku
Foto: wikipedia
Popisek: Zoo Liberec.
reklama

0 euro suvenýrové bankovky jsou aktuálním sběratelským hitem v celé Evropě a po mnoha evropských zoo vydá vlastní bankovku jako první ze zoologických zahrad v České republice právě Zoo Liberec. O motivy zvířat na suvenýrových bankovkách je mezi tuzemskými i zahraničními fanoušky a sběrateli velký zájem a není neobvyklé, že se celý náklad vyprodá již během několika hodin, popřípadě dní. Podobně tomu bylo i při prvním vydání bankovky České republiky s motivem Prahy, která se v nákladu 10 000 kusů vyprodala za necelé 2 dny. Suvenýrová bankovka pro Zoo Liberec je vyrobena v nákladu 5000 kusů a zakoupit ji bude možné za částku 80 Kč/ 3,5 EUR výhradně v areálu zahrady. Její prodej bude spuštěn v pondělí 27. 5. 2019 v čase od 08.00 do 16.00 v pavilonu ZooExpo. „Každý zájemce si může po předložení platné vstupenky do zoo odnést pouze 5 ks tohoto suvenýru. Pro snadnější distribuci také nebude možný výběr konkrétního sériového čísla. Pokud nám nějaké bankovky zbydou, termín nového prodejního dne zveřejníme 28. 5. 2019,“ přibližuje podmínky prodeje vedoucí oddělení marketingu, Marta Dostálová.

Bankovky jsou vyrobeny ze 100 % bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Zároveň také obsahují některé ochranné prvky jako pravé euro bankovky (hologram, mikrotisk, UV ochranné prvky, ...) a jsou chráněny proti případnému zneužití v automatech přijímajících peníze. Každý kus je díky speciálnímu sériovému číslování unikát. Výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která vyrábí i pravé euro bankovky. Koncept 0 eurových suvenýrů pochází z Francie, kde ho v roce 2015 vytvořil Richard Faille, a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace významných turistických lokalit Evropy. Díky tomuto nápadu se mohou zajímavé a významné lokality České republiky zviditelnit i za hranicemi naší země, kde již rozsáhlá komunita sběratelů euro upomínkových bankovek vždy s velkým zájmem očekává každá nová vydání z celé Evropy. Výtěžek z prodeje slouží k financování provozu, údržby a rozvoje konkrétních turistických lokalit, což přispívá k zachování kulturního a historického dědictví starého kontinentu.

„Zvolit motiv na tento originální suvenýr pro nás nebylo jednoduché, protože liberecká zoo chová více než 160 druhů zvířat a každý z nich je něčím jedinečný. Nakonec jsme vybrali slona, takina a orlosupa, kteří jsou jak návštěvnicky atraktivní, tak pro naší zoo charakterističtí. Slony u nás máme již více než 60 let, s chovem takinů jsme začali vůbec jako první v celé Evropě a orlosupy pravidelně vypouštíme zpět do volné přírody v oblasti evropských Alp. Na bankovce nebude chybět ani logo našeho 115. výročí,“ přibližuje vizuální podobu Marta Dostálová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HZS Libereckého kraje se převzetím nových stříkaček zapojil do testování barevného provedení techniky

16:51 HZS Libereckého kraje se převzetím nových stříkaček zapojil do testování barevného provedení techniky

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje převzal dvě nové cisternové automobilové stříkačky (dále j…