Liberecký kraj: Jak oživit zpustlé brownfieldy? Výstava v libereckém OC Forum poradí

3. 7. 2019 15:13

Pozemek, objekt nebo areál zbylý po výrobní, zemědělské, armádní nebo jiné činnosti, který z nejrůznějších důvodů pozbyl svou původní funkci, je nevyužitý či nedostatečně využitý a chátrá.

Liberecký kraj: Jak oživit zpustlé brownfieldy? Výstava v libereckém OC Forum poradí
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj
reklama

Taková je definice pojmu brownfield. Řada takových míst se nalézá i v Libereckém kraji; naštěstí se objevují i případy, kdy se je daří revitalizovat neboli vdechnout jim nový život.

Právě takové pozitivní případy představuje putovní výstava, kterou uchystal Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a jež bude k vidění v obchodním centru Forum Liberec od 23. července do 12. srpna. Odsud pak poputuje na Městský úřad v Semilech.

„Tato výstava je jedním z účinných nástrojů, jak napomoci likvidaci a znovuvyužití zanedbaných a nefunkčních objektů či areálu na území našeho kraje,“ uvedla Radka Loučková Kotasová, krajská radní pověřená řízením hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. „Věřím, že ukázka úspěšně revitalizovaných brownfieldů na putovní výstavě inspiruje další zájemce o revitalizaci objektů v regionu. Za dobu existence databáze brownfields eviduje Liberecký kraj již padesát čtyři zájemců.“

Putovní expozice, které mapují revitalizované brownfieldy, se konají každý rok. V minulých letech je bylo možné zhlédnout v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech, Hrádku nad Nisou, České Lípě, ve Frýdlantě, Jičíně, Chrastavě, Železném Brodě a v Doksech, Jilemnici, Turnově, Lomnici nad Popelkou a v dalších obcích a městech Libereckého kraje.

„Zájemci o zušlechtění  brownfields mohou navštívit i web ZDE, kde získají další informace věnující se této problematice. Mohou si zde i vyhledat vhodná místa pro svůj záměr,“ vysvětlila Radka Loučková Kotasová. Databáze brownfields a greenfields, což jsou pomyslné zelené louky určené k zastavění, v současné době obsahuje celkem 351 míst, z toho 48 jich je určených k prodeji a 18 k pronájmu.

Další užitečné informace se nalézají na webových stránkách Odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Krajského úřadu Libereckého kraje ZDE. Krajská databáze brownfields a greenfields je ZDE. Web Agentury regionálního rozvoje je ZDE a obchodního centra Forum ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Vzor žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí

22:11 Finanční správa: Vzor žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí č. 386/2020 Sb., dochází od 26. září 2020…