Liberecký kraj: Mezinárodní konference se zaměří nejen na archeologii

26. 10. 2018 20:01

Milovníci kulturního dědictví se ve dnech 9. – 11. listopadu sejdou v hotelu Korunní princ v Turnově na jednání již 15. Mezinárodní konference Památková péče v občanské společnosti Trosky 2018. Záštitu s finanční podporou přijala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Liberecký kraj: Mezinárodní konference se zaměří nejen na archeologii
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj
reklama

Na páteční podvečer je připraveno vyhodnocení 13. ročníku mezinárodní soutěže Vezmi žlutou barvičku a poté představí Petr Brestovanský ze Severočeského muzea Liberec archeologické objevy v Jablonném v Podještědí.

Sobotní dopoledne pak bude opět v duchu archeologie, např. Jan Prostředník z Muzea Českého ráje v Turnově seznámí účastníky s unikátním objevem gotického kostela v areálu parku v Jilemnici. Dále budou představeny nové objevy v depozitářích Pražského hradu a zástupci z Nitranského kraje představí archeologií na hradě Hrušov.

„Archeologové krajských muzeí Libereckého kraje odvádějí v terénu velký kus práce, často zcela nad rámec své pracovní doby. Skvělé nálezy v Jablonném v Podještědí a v Jilemnici navíc pomohou obě města přivést do centra zájmu návštěvníků. Je na místě takovou práci prezentovat na mezinárodní konferenci,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Odpolední program bude zaměřen na hlavně na zpřístupnění památek nevidomým a sluchově postiženým. Vyhodnotí pilotní projekt zpřístupnění velké naučné stezky v přírodní rezervaci Klokočské skály právě osobám s tímto postižením. Lukáš Treml uvede příklady z dobré praxe a předvede praktické ukázky a cvičení s nevidomým lektorem.

Jak takové video pro neslyšící vypadá, najdete ZDE

Z konferencí Památková péče v občanské společnosti uplynulých letech vzešly úspěšné projekty Stavaři a archeologie (2007), Stavaři a archeologie z pohledu územního plánu (2009) a běžící projekt Místa paměti od pravěku po současnost (2010). Mediálním partnerem konference je portál Propamátky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Za tři minuty vydělaly děti 200 tisíc korun

7:32 Nadace ČEZ: Za tři minuty vydělaly děti 200 tisíc korun

Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skate…