Liberecký kraj: Partnerství s východními zeměmi je třeba udržovat

01.03.2023 18:02 | Tisková zpráva

Jako zástupce Evropského výboru regionů vystoupil místostarosta Rádla a zástupce Libereckého kraje při Evropské unii Pavel Branda tento týden s projevem před parlamentním shromážděním Euronest, které se konalo v moldavském Kišiněvě. Ve shromáždění Euronest v rámci takzvaného Východního partnerství zasedají společně poslanci Evropského parlamentu a národních parlamentů Ukrajiny, Moldavska, Gruzie, Arménie a Ázerbajdžánu.

Liberecký kraj: Partnerství s východními zeměmi je třeba udržovat
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

„Vývoj na východní hranici Evropské unie dramaticky proměnil geopolitické a hospodářské podmínky, což vyžaduje transformaci Východního partnerství. Nicméně Východní partnerství by mělo zůstat i nadále hlavním institucionálním rámcem pro spolupráci unie s partnerskými zeměmi Východní Evropy,” uvedl v projevu Pavel Branda.

Branda popsal stávající rámec jako nepostradatelný obzvláště v této obtížné době, nicméně vyzval k jeho reorganizaci, tak aby byl schopen podporovat přístupové procesy Ukrajiny a Moldavska a rovněž evropské aspirace Gruzie, ale zárověn zůstalo relevantním pro všechny jeho účastníky.

Evropský výbor regionů a především CORLEAP neboli Konference místních a regionálních orgánů Východního partnerství, jehož je Branda členem, se plánuje ještě více angažovat v propojování obcí, měst a regionů Evropské unie a zemí Východního partnerství skrze vzájemná partnerství, výměnu zkušeností a people-to-people projekty.

V listopadu minulého roku se rámci Českého předsednictví na pozvání hejtmana Martina Půty a  Pavla Brandy v Liberci uskutečnilo výroční zasedání CORLEAP, které bylo doplněno o celodenní konferenci na téma odolná samospráva. Díky spolupráci Libereckého kraje se Svazem měst a obcí České republiky, Evropskou komisí a českým ministerstvem zahraničních věcí se podařilo přivézt do Liberce početné delegace starostů z Ukrajiny, Moldavska a Gruzie, kterým byla mimo jiné během studijních cest prezentována meziobecní spolupráce českých obcí (Smržovka a Mikroregion Tanvaldsko) či téma krizového řízení (Hrádek nad Nisou).

Rozvoj spolupráce bude předmětem dalšího zasedání předsednictva CORLEAP, které se uskuteční 16. března v Bruselu, i výročního zasedání CORLEAP plánovaného na 7. září v gruzínském Batumi.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …