Liberecký kraj: Představení k výročí Československa O životě jedné republiky

26. 9. 2018 8:10

Deset základních uměleckých škol Libereckého kraje se spojilo a vytvořilo představení ke stoletému výročí vzniku Československa.

Liberecký kraj: Představení k výročí Československa O životě jedné republiky
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

Pořadatelem je ZUŠ Jablonec nad Nisou, režie se ujala operní režisérka a dramaturgyně libereckého Divadla F. X. Šaldy Linda Keprtová. Premiéra bude 1. října v divadle v Liberci, reprízy pak v divadlech v Železném Brodě, Turnově, Jablonci nad Nisou a České Lípě.

Jablonecká základní umělecká škola, odkud vzešel nápad, představení nazvané O životě jedné republiky připravila společně s dalšími devíti školami v kraji. „V Libereckém kraji pracuje dvacet základních uměleckých škol. Ta naše se spojila s devíti z nich a finanční podporu pro náš projekt jsme našli u krajského úřadu. Jedinečné divadelní představení inspirované událostmi a zajímavými okamžiky uplynulé stovky let od vzniku Československa osobně zaštítil krajský náměstek pro školství a jablonecký zastupitel Petr Tulpa,“ říká ředitel jablonecké ZUŠky Vít Rakušan a dodává, že hlavním poselstvím akce je spolupráce. „Cílem je především využít tvůrčí potenciál základních uměleckých škol a chuť do společné práce,“ připomíná.

V představení tak účinkují žáci ZUŠ Doksy, Jablonné v Podještědí, Česká Lípa, Liberec - Frýdlantská ul. i Jabloňová, Jablonec nad Nisou a nad Jizerou, Turnov, Tanvald a Železný Brod. „Na celém projektu je hezké, že se jednotlivé ZUŠky byly schopny domluvit a také to, že se v komponovaném programu potkali žáci několika oborů najednou,“ poznamenal náměstek hejtmana pro rezort školství, mládeže, tělovýchov, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa.

Autorkou a režisérkou je operní režisérka a dramaturgyně Divadla F. X. Šaldy v Liberci Linda Keprtová patřící mezi nejuznávanější operní režiséry mladé generace. O jejích kvalitách svědčí Cena Nadace Leoše Janáčka, kterou dostala už během studií na brněnské JAMU, je držitelkou nejvýznamnější slovenské divadelní ceny Dosky (2013), Cenu kritiků získala opětovně v letech 2013, 2015 a 2017. Má zkušenosti s dětskými herci, s nimiž nastudovala operu Brundibár Hanse Krásy a scénické provedení Mozartova Requiem.

Na finálním tvaru O životě jedné republiky se však výrazně podílejí také pedagogové jednotlivých ZUŠ. Diváci na jevišti uvidí stylizovanou procházku historií, deset zastavení připomene některé charakteristické, veselé i chmurně zabarvené okamžiky uplynulé stovky let. „ZUŠky k tomu využívají všechny své výrazové možnosti; v inscenaci se prolíná práce všech čtyř uměleckých oborů  - hudebního, výtvarného, tanečního i literárně-dramatického,“ popisuje Rakušan s tím, že každá ze škol zpracovala konkrétní zadání, jež symbolicky reflektuje určité časové období a související společenské události.

Premiéra se odehraje v libereckém divadle F. X. Šaldy 1. října od 19 hodin. Reprízy budou v Městských divadlech v Železném Brodě (4. 10.), Turnově (8. 10.), Jablonci nad Nisou (9. 10.) a v Jiráskově divadle v České Lípě (23. 10.) vždy od 19 hodin. Vstupenky za 150 korun jsou v předprodeji od 3. září v pokladnách jednotlivých divadel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády při příležitosti oslav vzniku Československa zpřístupní Kramářovu vilu

15:39 Úřad vlády při příležitosti oslav vzniku Československa zpřístupní Kramářovu vilu

V pondělí 28. října 2019 bude veřejnosti zpřístupněna Kramářova vila, nacházející se v pražských Le…