Liberecký nemocniční predátor. Bude zajímavé sledovat, kdo nabídne "pomocnou ruku"...

27.10.2015 16:58 | Zprávy

Jde o politický boj, získávání pozic nejen před volbami v nadcházejícím roce, nebo ještě o něco jiného? To jsou otázky, které vyvstávají při sledování posledního vývoje okolo zdravotnictví na Liberecku.

Liberecký nemocniční predátor. Bude zajímavé sledovat, kdo nabídne "pomocnou ruku"...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

V poslední době se můžeme skoro každý týden dočíst v novinách o nějaké kauze v Libereckém kraji, která se týká zdravotnictví. V září se začalo mluvit o frýdlantské nemocnici, která kvůli nedostatku lékařů převedla lůžka na interním oddělení na ošetřovatelskou péči, teď podobný krok oznámila nemocnice v Semilech. Oba případy mají společnou také další věc – vzápětí po oznámení se jako spasitel v médiích ozval šéf Krajské nemocnice Liberec (KNL) Luděk Nečesaný, který slibuje, že jím řízený špitál zdravotní péči o občany dotčených regionů rád převezme.

O problémech pana Nečesaného v jiných kauzách se toho napsalo už dost. Věnujme se tedy pouze těmto dvěma zmíněným. Jakou roli v nich hrají krajská nemocnice a její šéf? Provozovatel Nemocnice Frýdlant – společnost Euroclinicum, na konci léta oznámila vedení města záměr omezit činnost interního lůžkového oddělení. K tomuto kroku nemocnici údajně donutily odchody lékařů, kteří v malé regionální nemocnici neměli příliš prostoru pro profesní rozvoj a uplatnění. Od začátku roku 2015 jich Frýdlant opustilo šest. Nejde o ojedinělý jev – stejný krok (ukončení lůžkové interny a její nahrazení jiným typem lůžek) udělalo v poslední době přes čtyřicet menších nemocnic po celé České republice. Kroky frýdlantské nemocnice bude ovšem od 1. ledna 2016 následovat i nedaleká nemocnice v Semilech. Stane se tak 29. nemocnicí s uzavřenou internou.

Pomocná ruka z Liberce?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.