Lípa Musica pokračuje tento týden sváteční bachovskou poctou a večerem s flamencem

25.09.2017 17:09

Třetí festivalový týden 16. ročníku Lípa Musica nabídne setkání s německými hosty. V úterý 26. září jej v královských Litoměřicích zahájí varhanní recitál renomovaného německého umělce Albrechta Kocha, který složí poctu Johannu Sebastianu Bachovi a dalším světovým mistrům. Na svátek sv. Václava zavítá festival tradičně do Jezvé, kde v kostele sv. Vavřince vystoupí přední německý tenorista Marcus Brutscher za doprovodu varhanice a cembalistky Barbary Marie Willi se slavnostním programem věnovaným cele osobnosti Johanna Sebastiana Bacha.

Lípa Musica pokračuje tento týden sváteční bachovskou poctou a večerem s flamencem
Foto: logo Lípa Musica, mg
Popisek: Mezinárodní hudební festival Lípa Musica
reklama

V sobotu 30. září je připraveno setkání s temperamentním flamencem v podání dua významných německých kytaristů Café del Mundo. Na svatováclavský koncert jsou vstupenky stále k dispozici, do Litoměřic zbývá posledních pár kusů a flamencový Tanec radosti je již zcela vyprodán.

Druhý týden letošní Lípy Musicy nabídl trojici různorodých projektů. V pátek se v takřka vyprodaném Prysku představilo česko-německé duo Aurea s neobvyklým spojení zpěvu, tradičních dechových nástrojů a s hudbou středověkou i lidovou. Sobotní večer ve Stráži pod Ralskem nabídl setkání se špičkovou intepretací barokní hudby v podání vynikající pěvkyně Hany Blažíkové a souboru Collegium Marianum. V nedělní podvečer 24. září rozezněl kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově Hradišťan se svým primášem Jiřím Pavlicou. Bylo to již počtvrté v historii MHF Lípa Musica. Po střechu zaplněný svatostánek v srdci sklářského kraje prozářily moravské lidové písně v osobitém podání stálice české hudební scény, která si již více jak tři desetiletí své publikum získává originálním pojetím lidové, ale i klasické a etnické hudby. Druhý týden Lípy Musicy uzavřelo festivalové publikum dlouhotrvajícími ovacemi vstoje.

Již zítra se Lípa Musica opět představí v Ústeckém kraji. Podruhé ve své historii se vrátí do královských Litoměřic, kde se v úterý 26. září v kostele Všech svatých představí drážďanský rodák Albrecht Koch, jenž patří mezi výrazné a inovativní varhaníky a dirigenty Saska. Své znalosti získal studiem u celé plejády významných světových varhaníků. Od roku 2008 působí jako varhaník a kantor ve Freibergu, kde se nacházejí jedny z nejvýznamnějších barokních varhan a kde také vede svůj ansámbl Freiberger Dom-Music.  Vedle toho je uznávaným mezinárodním umělcem, který vystupuje na předních evropských festivalech v Německu, Holandsku a Francii nebo v Austrálii. Pro litoměřický kostel Všech svatých si Koch připravil program, jež se dotýká osobnosti Johanna Sebastiana Bacha a představuje inspirace jeho nedostižným hudebním uměním v tvorbě dalších světových skladatelů. Na koncert zbývá posledních 10 vstupenek.

Svátek svatého Václava, den české státnosti, slaví festival Lípa Musica již léta v obci Jezvé nedaleko České Lípy. V letošním roce místní kostel sv. Vavřince rozezpívá německý tenorista Marcus Brutscher za doprovodu Barbary Marie Willi na varhanní pozitiv. „Bach je mým nejoblíbenějším skladatelem, velmi se mu věnuji. Jeho hudba je plná vášní a je velmi autentická, miluji ho a těším se, že jeho skladby uvedu i na festivalu Lípa Musica v Jezvé, říká pěvec z Bavorska Marcus Brutscher. Partnerkou mu bude vynikající hráčka na klávesové nástroje a znalkyně staré hudby, rodačka z jižního Německa Barbara Maria Willi, která se na festival opakovaně vrací. Sama se představí i jako sólistka, kdy uvede Bachovu Partitu D dur.  Vstupenky na tento koncert jsou stále k dostání.

Sobotní hudební zastavení v České Lípě zavede festivalové posluchače do ohnivého temperamentního Španělska. Na programu je vystoupení souboru Café del Mundo, německého flamencového dua dvou fenomenálních kytaristů Jana Pascala a Alexandra Kiliana, kteří patří ke světové špičce. Jsou jako oheň a voda a ve své rozdílnosti vytváří unikátní umělecké seskupení ztělesňující samou podstatu flamenca, neboť se mu věnují v jeho čisté a ryzí podobě. Současně však přichází i se svými autorskými skladbami. Umělci se poprvé setkali před deseti lety na kurzech flamenca a od té doby spolu intenzívně pracují. „Inspirace k nám pochází ze všech stran. Na jedné straně je samozřejmě andaluský folklór, ale setkáváme se s hudebníky z jiných zemí, zejména z východní Evropy. Vidíme je hrát, prožíváme jejich rytmus, jejich muzikálnost a můžeme pozorovat, jak se liší. Často nás inspiruje i vlastní každodenní život, říká jeden z kytaristů Jan Pascal. Koncert Café del Munda je již zcela vyprodán.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: 61. Zlín Film Fest bude zaměřen na literaturu ve filmu

22:33 Zlínský kraj: 61. Zlín Film Fest bude zaměřen na literaturu ve filmu

Tematické zaměření, grafickou podobu i organizaci nadcházejícího 61. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU – m…