Lipensko bude stále více lákat turisty z exotických destinací

4. 12. 2018 21:54

Lipensko bude lákat stále více turistů a to i z exotických destinací – shodli se na tom experti během pondělní konference s názvem Perspektivy podnikání a rozvoje cestovního ruchu na Lipensku, kterou pořádal Turistický spolek Lipenska.

Lipensko bude stále více lákat turisty z exotických destinací
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo
reklama

Místa u lipenské přehrady a destinace, které s ní sousedí, jsou podle expertů na turistiku ideální lokalitou pro zahraniční turisty z Blízkého východu, Indie nebo jihovýchodní Asie. Návštěvníci z těchto zemí hledají přírodu, možnost koupání nebo venkovní volnočasové aktivity. Uvedla to ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková na pondělní celolipenské konferenci, s názvem Perspektivy podnikání a rozvoje cestovního ruchu na Lipensku. Tu organizuje Turistický spolek Lipenska, který se stará o rozvoj turismu na území od Stožce po Rožmberk. Podle Palatkové do České republiky míří stále více zahraničních turistů z výše zmíněných destinací. „Poptávka od lidí z Indie nebo z Blízkého východu je patrná. Jedná se většinou o rodiny s dětmi. Hledají přírodu, relax nebo dobré jídlo. A tohle přesně může tato lokalita poskytnout," uvedla Palatková.

Lipenská konference se konala pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové a hejtmanky jihočeského kraje Ivany Stráské. Sjely se na ni důležité osobnosti, které mohou aktivně ovlivňovat a řídit cestovní ruch – vedle Moniky Palatkové to byla ředitelka odboru cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj JUDr. Renata Králová - mj. spoluautorka novelizace zákona o podnikání v cestovním ruchu, také generální ředitel Vojenských lesů a statků ČR Petr Král, také hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská či ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Samotné konference se zúčastnilo přes 100 lidí, ať již se jednalo o starosty, o místní podnikatele, zaměstnance informačních středisek či firem, které se o rozvoj cestovního ruchu starají. „Taková účast je na akci podobného lokálního typu s rozmanitou účastí celého spektra zainteresovaných subjektů naprosto výjimečná. Není to obvyklé ani na republikových konferencích,“ uvedla Monika Palatková. Jižní Čechy jsou po Praze druhou nejnavštěvovanější destinací, Lipensko patří na jihu Čech k těm, kam za zábavou a rekreací míří nejvíc lidí, přitom si ale veřejnost neuvědomuje jak dramatickou změnou tato oblast prošla. Jen za posledních 13 let zde zaniklo tolik pracovních míst, že zde ubyla celá třetina obyvatel. "V roce 2005 zde žilo 16.600 obyvatel a dnes je to jenom 11.300. Odešla odsud celá 1/3 obyvatel. Náš příhraniční region byl za poslední čtvrt století na jedné straně těžce postižen faktickou likvidací veškerých, po staletí budovaných, výrobních kapacit v tradičních oborech jako je lesnictví, dřevozpracující průmysl, sklářství, textilní průmysl a za uplynulých 25 let zde zmizelo na 4500 pracovních míst. Když odejde třetina obyvatel, je to alarmující. Když přišlo o práci takové množství horníků, řešila to vláda na nejvyšší úrovni, když se to stane tady v příhraničním regionu, tak to nikoho nezajímá. Ale jsme připraveni o tomto hrozivém faktu jednat na nejvyšších úrovních,“ uvedl na konferenci Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska. „Sehnat kvalitního zaměstnance je problém. Mladí se do našeho regionu nevrací. Navíc je důležité vzdělávat lidi, kteří pracují ve službách. Bylo by dobré založit učňovské středisko, kde by se vzdělávali odborníci, kteří by zde dále pracovali,“ doplnil další z účastníků konference Jan Kubík, starosta Loučovic a poslanec Parlamentu ČR.

Cestovní ruch je to jediné a poslední co regionu zbývá pro trvale udržitelný rozvoj. Z toho důvodu byl založený Turistický spolek Lipenska, který je dnes oficiální certifikovanou destinační společností pro tento příhraniční region. Organizace sdružuje prostředky na společný marketing a propagaci – iniciovala již například vznik turistického webu www.lipensko.cz, vydává stejnojmenný časopis. Přes léto pořádají zajímavé marketingové akce - například lety balonem na lipenským jezerem. „V příštím roce se chceme více věnovat spolupráci se zahraničím. Například se věnovat problematice zaniklých obcí. Chceme uspořádat konferenci v souvislosti 30. výročím pádu Železné opony,“ uvedl Mánek. Klíčovou úlohu budou v příštích letech propagaci regionu hrát sociální sítě a spolupráce s influencery světového významu. „Lipensko má ideální předpoklady k rozvoji cestovního ruchu, protože disponuje nejvyšší hodnotou potenciálu v Česku hned po hlavním městě Praze. Mikroregion vykazuje vysokou podnikatelskou aktivitu v cestovním ruchu, solidní vybavenost, ale finanční protředky na marketing jsou ve srovnání se zahraničními destinacemi nízké. Jejich zvýšení by mohla přispět novela zákona o místních poplatcích, která je aktuálně v legislativním procesu,“ konstatoval Petr Studnička, vedoucí katedry hotelnictví Vysoké školy hotelové v Praze.

Charakteristika mikroregionu:

  • periferní venkovský region
  • rozloha – 653,2 km2
  • 11 321 obyvatel, (v roce 2005 to ale bylo 16 649 obyvatel)
  • Za 13 let se vystěhovala 1/3 obyvatel
  • zalidněnost 15,7 obyvatel na 1 km2 (ve Stožci 1,8 obyvatele na 1 km2)
  • 65 procent osob zaměstnáno v sektoru služeb
  • míra nezaměstnanosti v mikroregionu 2,2 pct (8,5 pct v 2015)
  • v území zaniklo 4500 pracovních míst

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agentura ochrany přírody a krajiny: Už i virální zprávy napomáhají šíření invazních druhů

12:16 Agentura ochrany přírody a krajiny: Už i virální zprávy napomáhají šíření invazních druhů

Konkrétně se to týká zlatobýlu kanadského (Solidago canadensis), rostliny původem ze Severní Ameriky…