Loňský ZLÍN FILM FESTIVAL pomohl nedonošeným dětem

3. 2. 2017 16:53

Rodiče nedonošených dětí ve Zlínském kraji už nemusí své děti v inkubátorech pouze navštěvovat. Díky nově zrekonstruovaným a vybaveným pokojům na novorozeneckém oddělení v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně s nimi mohou trávit celé dny. Na vybudování pokojů přispěli lidé ve veřejné sbírce a mnoho dalších partnerů, například Zlínský kraj, Nadace Synot, Nadační fond Kapka naděje i návštěvníci loňského festivalu filmů pro děti a mládež ZLÍN FILM FESTIVAL šlapáním na speciálních rotopedech, jež s sebou v rámci Charitativní akce Pomáhej pohybem přivezla Nadace ČEZ.

Loňský ZLÍN FILM FESTIVAL pomohl nedonošeným dětem
Foto: ČEZ
Popisek: Loňský ZLÍN FILM FESTIVAL pomohl nedonošeným dětem.
reklama

Na oddělení jsou ošetřovány i děti narozené v ostatních porodnicích Zlínského kraje a přilehlých regionech, které vyžadují vysoce specializovanou neonatologickou péči. V nově zrekonstruovaných pokojích mohou trávit rodiče se svými předčasně narozenými dětmi celý den, přestože jsou děti umístěny v inkubátorech a vyžadují stálý lékařský dohled. Takový pobyt se může protáhnout i na několik týdnů či měsíců, záleží na novorozencově rekonvalescenci. „Kontakt s rodiči, krmení, dotyky rukou i mluvení mají nedocenitelný význam. Je vědecky dokázáno, že novorozenci, kteří jsou v neustálém kontaktu s rodiči, mají podstatně lepší fyzický a psychický vývoj,“ uvedl primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati Jozef Macko.

Ve zlínské porodnici vznikly celkem čtyři pokoje. Jeden společný pokoj je určen pro čtyři maminky, které nemohou mít děti přímo u sebe například kvůli tomu, že jsou novorozenci napojení na dýchací přístroje. Další tři pokoje ubytují rodiče společně s dětmi, které musí nějakou dobu zůstat v inkubátorech. „Pokoje se liší od sterilního nemocničního prostředí. Chtěli jsme vybudovat příjemné a útulné pokoje, které budou co nejvíce připomínat domov,“ doplnil primář Jozef Macko.

Projekt podpořili také návštěvníci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Nadace ČEZ na festival přivezla speciální kola, na která mohli nasedat všichni návštěvníci bez rozdílu fyzických předpokladů nebo věku. V sedle dobročinných rotopedů se jejich úsilí přeměnilo na finanční pomoc ve výši 50 107 korun na vybavení nových pokojů. „Nedonošené děti se dnes rodí stále častěji a ony i jejich rodiče pak často trpí odloučením. Jsme rádi, že i díky uživatelům naší aplikace mohou miminka ve Zlíně hned od narození trávit co nejvíce času se svými nejbližšími, přestože musí zůstat nějakou dobu v nemocnici,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČNB: Pamětní stříbrná mince k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů

16:00 ČNB: Pamětní stříbrná mince k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů

Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 600. výročí vydání čtyř pra…