MAAE rozšiřuje rezervu uranu s pomocí Rosatomu

19.09.2018 21:13

Mezinárodní rezerva obohaceného uranu určeného pro jadernou energetiku bude rozšířena. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) o tom podepsala během 62. Generální konference MAAE, která probíhá ve Vídni ve dnech 17. až 21. září 2018, smlouvu se společností Techsnabexport (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

MAAE rozšiřuje rezervu uranu s pomocí Rosatomu
Foto: red
Popisek: Rosatom
reklama

Podle smlouvy zajistí společnost Techsnabexport kompletní logistické služby během přepravy uranu po území Ruské federace. Pod dokument se za ruskou stranu podepsal náměstek generálního ředitele Techsnabexportu pro logistiku Oleg Kozin a za MAAE ředitel projektu Banky nízkoobohaceného uranu Mark Bassett.

Banku nízkoobohaceného uranu otevřela MAAE v srpnu 2017 a od té doby se plní její kapacita. Má sloužit jako záložní dodavatel nízkoobohaceného uranu pro členské země MAAE v případě, že z nějakých neočekávaných příčin selže volný trh a provozovatel jaderných elektráren nebude schopen sehnat uran klasickou cestou.

Výroba jaderného paliva je v praxi rozdělená do několika balíků zakázek, na které zákazníci vypisují otevřená výběrová řízení. Ve výsledku tak fabrikace palivových kazet může probíhat například v Rusku, kdežto obohacení provádí francouzská firma a konverze probíhá v Kanadě.

Banka nízkoobohaceného uranu MAAE leží na východě Kazachstánu u města Ust-Kamenogorsk. Jde o skladiště o rozloze 880 metrů čtverečních, které je velmi přísně střeženo. Vlastní jej a provozuje kazašská společnost Ulba Metallurgical Plant, která spadá pod kazašskou těžařskou společnost Kazatomprom. Financování projektu je zajištěno příspěvky firem a organizací ze Spojených států, Evropské unie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Norska a Kazachstánu.

Celkově má uranová banka obsahovat 90 tun nízkoobohaceného uranu, který slouží jako jedna ze základních surovin při fabrikaci palivových kazet pro jaderné elektrárny. Skladiště bude naplněno na základě otevřených tendrů, které vyberou konkrétní dodavatele. Podle generálního ředitele MAAE Jukija Amana mají být zakázky uděleny do konce letošního roku a uran by měl do skladiště dorazit v příštím roce.

Společnost Techsnabexport dodává obohacený uran a služby konverze a obohacování uranu, které realizují společnosti ruského jaderného průmyslu, do všech klíčových oblastí světového trhu. Dále společnost pomáhá na světovém trhu prosazovat technologicky vyspělá řešení a výsledky vývoje ruských firem v oblasti nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem a vyřazování jaderných zařízení z provozu.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: Kontroly tlakových lahví prokázaly nedostatky

17:17 Česká obchodní inspekce: Kontroly tlakových lahví prokázaly nedostatky

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly plynových tlakových lahví, které jsou využívány v komer…