MD ČR: ŘSD nemusí platit téměř 176 milionů za nechtěné pozemky

25.07.2016 17:17

Ministerstvo dopravy uspělo v několikaletém soudním sporu ohledně pozemků v Běchovicích. Ředitelství silnic a dálnic tím pádem nebude muset platit částku téměř 176 milionů za jejich koupi. Na konci roku 2009 ho k budoucí koupi těchto pozemků zavázala smlouva, uzavřená mezi tehdejším vedením ŘSD a společnostmi Neiver Czech a KIRO development, jako prodávajícími. Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic však dlouhodobě poukazovaly na neplatnost původní smlouvy. Soud jim dal včerejším pravomocným rozsudkem za pravdu, nechtěné pozemky tak odkupovat nemusí.

MD ČR: ŘSD nemusí platit téměř 176 milionů za nechtěné pozemky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy
reklama

Předmětem budoucí smlouvy měl být nákup pozemků v Běchovicích, které ŘSD zamýšlelo využít pro výstavbu střediska údržby dálnic na plánovaném dálničním okruhu kolem Prahy. Nové vedení ŘSD však smlouvu uzavřít odmítlo a poukazovalo na její neplatnost. Smlouvu totiž uzavřelo tehdejší vedení ŘSD, aniž by k tomu Ministerstvo dopravy, jako jeho nadřízený orgán, dalo souhlas. Tento souhlas ministerstva je přitom v takovém případě nutný, aby mohla být smlouva uznána jako platná. ŘSD navíc zjistilo, že pozemky nakonec nebude potřebovat.

Přesto se prodávající firmy obrátily na podzim roku 2011 na Rozhodčí soud a požadovaly od ŘSD odkoupení těchto pozemků. Rozhodčí soud na začátku roku 2013 rozhodl v jejich prospěch a nařídil Ředitelství silnic a dálnic smlouvy k odkupu pozemků za cenu 175 618 580 Kč podepsat. Společnost KIRO development přitom koupila všechny tyto pozemky v roce 2006 od Hlavního města Prahy za mnohem nižší částku, tedy 53 491 329 Kč.

Ministerstvo dopravy trvalo na neplatnosti původních smluv a po tom, co jeho stížnost neuznal soud v první ani druhé instanci, podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten nařídil prvoinstančnímu soudu přezkoumání celého sporu. Městský soud v Praze následně, po sérii odvolání, stížnost Ministerstva dopravy uznal a rozhodl, že tehdy uzavřená budoucí smlouva i následné kupní smlouvy jsou od počátku neplatné. Rozsudek již nabyl právní moci a nelze se proti němu odvolat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZV: Zrušení povinnosti negativního testu na Covid-19 před cestou z ČR do Řecka

9:01 MZV: Zrušení povinnosti negativního testu na Covid-19 před cestou z ČR do Řecka

V návaznosti na jednání předsedů vlád obou zemí K. Mitsotakise a A. Babiše zrušilo Řecko rozhodnutí …