MHMP: Hlavní město ocení první občánky metropole narozené 1. ledna 2023

17.05.2023 13:07 | Tisková zpráva

Hlavní město letos předá finanční dar ve výši 15 000 korun každému občánkovi hlavního města Prahy, který se narodil matce s trvalým pobytem v metropoli dne 1. ledna 2023. Celkem se bude jednat o 19 dětí, z toho 7 chlapců a 12 dívek. Spolu s finančním darem dostanou také pamětní list a pamětní minci.

MHMP: Hlavní město ocení první občánky metropole narozené 1. ledna 2023
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Hlavní město letos ocení první občánky Prahy, kteří se narodili 1. ledna od 00:00 do 24:00 hodin. „Finančním darem pro děti narozené na Nový rok obnovujeme hezkou tradici, kterou hlavní město drželo desítky let. Je to symbolické ocenění rodičů a jejich nově narozených dětí v Praze. Pro mě má tento krok i osobní rozměr. Narodily se tu i moje děti a jako porodník jsem sám na svět přivedl přes tři tisíce malých Pražanů,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Tato tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla přibližně v 60. letech 20. století. Dříve se takto oceňoval jen první občánek narozený 1. ledna, na přelomu století to byli poslední dva občánci roku 1999, jelikož se tyto děti narodily ve stejnou minutu, a první roku 2000. Od roku 2001 jsou finančním či jiným darem oceňovány všechny děti, které se narodí matkám s trvalým pobytem na území hl. m. Prahy dne 1. ledna. Letos se jedná o 19 dětí, v minulém roce to bylo 21, v roce 2022 celkem 27 dětí a v roce 2021 se narodilo 1. ledna 28 dětí.

Slavnostní předání daru prvním pražským občánkům se uskutečňuje od roku 2001 v Rezidenci primátora hl. m. Prahy. V minulém volebním období, konkrétně v letech 2021 a 2022, vedení metropole od finančního příspěvku ustoupilo a hlavní město prvním občánkům předávalo pamětní list a minci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

22:04 Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

Zvýšení příspěvku na péči, které v pátek odsouhlasila Poslanecká sněmovna, se nevztahuje na nejnižší…