MHMP: Komplexní revitalizace spodní části Václavského náměstí do roku 2021

11.11.2019 17:11

Revitalizace spodní části Václavského náměstí začne na jaře příštího roku, hlavní město už zná vítěze veřejné zakázky. Pražané se mohou těšit na zcela nové a moderní veřejné prostranství, které bude zahrnovat kromě místa pro kulturní akce také nové stromořadí a chodníky. Součástí revitalizace bude mimo jiné stavební připravenost pro možné budoucí umístění tramvajové trati. Práce ve spodní části Václavského náměstí by měly skončit do konce roku 2021.

MHMP: Komplexní revitalizace spodní části Václavského náměstí do roku 2021
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí
reklama

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí řeší částečně nevyhovující stav této klíčové oblasti hlavního města.  Koncept úprav vychází z architektonické soutěže, která se uskutečnila již v roce 2005. Cílem je provést komplexní rekonstrukci, která bude odpovídat urbanisticko-architektonickým požadavkům včetně nového umístění inženýrských sítí.

„Jsem rád, že naplňujeme další z důležitých slibů daných voličům, konkrétně revitalizaci Václavského náměstí. Konečně začne Václavák sloužit své původní funkci, náměstí jako takovému bez zbytečných bariér a více se otevírat lidem,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Střední pruh náměstí je primárně navržen jako volný prostor, který může být využíván pro pořádání dočasných sezonních akcí. Součástí prací bude i stavební připravenost náměstí pro možné budoucí zavedení tramvajové trasy. Po obou stranách náměstí budou rozšířené chodníky s dvojitým stromořadím, které bude navíc doplněno o odvodňovací prvky.

„Dnešním rozhodnutím jsme výrazně posunuli termín realizace revitalizace spodní části Václavského náměstí. Cílem revitalizace je vytvoření moderního náměstí v centru metropole, které dokáže nabídnout návštěvníkům atraktivní příjemné prostředí, ve kterém se ve vyváženém poměru potkávají všechny potřebné městské funkce. Vzhledem k velikosti a komplikovanosti tohoto prostoru jsou stavební práce plánovány ve dvou etapách – první etapa spodní části Václavského náměstí se začne realizovat již v jarních měsících příštího roku,“ dodává Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Ve veřejné zakázce zvítězila společnosti Hochtief CZ s nabídkovou cenou přibližně 270 milionů korun bez DPH. Vítězného uchazeče schválila Rada hl. m. Prahy na pondělním zasedání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Komentované prohlídky

22:33 Zoo Liberec: Komentované prohlídky

Na letní sezónu jsme si pro vás připravili každodenní komentované prohlídky.