MHMP: Praha chce zvýšit výnosy z pronájmu reklamních ploch

11.11.2019 11:14 | Zprávy

Městská společnost Technologie hl. m. Prahy vypisuje transparentní veřejnou soutěž na pronájem reklamních ploch na stožárech veřejného osvětlení ve vlastnictví hlavního města Prahy. Cílem je, kromě přísnějších podmínek, také očekávané zvýšení výnosů z pronájmu. Tyto prostředky by pak byly investovány znovu do obnovy pražského veřejného osvětlení.

MHMP: Praha chce zvýšit výnosy z pronájmu reklamních ploch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí

„Historicky, ještě z dob, kdy správu pražského veřejného osvětlení zajišťovala soukromá společnost, má smlouvy na pronájem reklamních ploch na stožárech veřejného osvětlení uzavřeno osm reklamních agentur. V posledních letech ale nedocházelo k žádným úpravám cen a také smluvní podmínky neodpovídaly soudobým požadavkům. Považujeme tedy za důležité, aby nová soutěž nabídla transparentní možnost pronájmu reklamních ploch na stožárech veřejného osvětlení za nových podmínek, cen, a případně novým zájemcům. Očekáváme také, že soutěží bude ověřena dosažitelná výše nájmu, přičemž minimální ceny byly stanoveny znaleckým posudkem, který posuzoval výše cen nájmu obdobných reklamních nosičů i v jiných městech České republiky,“ říká Jan Chabr, radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku a majetkových podílů.

Pro období od 1. ledna 2020 připravila městská společnost Technologie hl. m. Prahy, a.s., (THMP) na základě dohody s pražským magistrátem transparentní veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku. Soutěž je koncipována jako dvoukolová, kdy je první kolo kvalifikační a ve druhém se soutěží jednotlivé balíčky stožárů veřejného osvětlení (každý balíček tak obsahuje 150 až 500 kusů reklamních nosičů). Proces přijímání nabídek bude probíhat výhradně elektronicky přes veřejné elektronické tržiště.  Následné posuzování nabídek se bude konat v prostorách magistrátu za účasti široké hodnotící komise. Vítězové soutěže uzavřou nové nájemní smlouvy na tři roky s možností následného prodloužení o další dva roky.

„Při pronájmu reklamních ploch bylo dosud obchodní riziko na straně hlavního města, kdy reklamní agentury z pozice nájemců platily pouze za využité reklamní plochy na stožárech veřejného osvětlení. Novým modelem přechází obchodní riziko za úspěšné využití reklamních ploch výhradně na nájemce. Ti budou povinni, oproti dosavadnímu stavu, hradit nájemné za všechny pronajaté reklamní plochy bez ohledu na to, zda je „prodají“ svým klientům, nebo nikoliv. Naopak mají nově nájemci možnost vrátit omezený počet pronajatých reklamních ploch, případně budou moci směňovat „nepotřebné plochy“ za nové, které budou v danou chvíli neobsazené. Cílem je lepší předvídatelnost, kontrola a zvýšení výnosů z pronájmů reklamních ploch na stožárech veřejného osvětlení. Zvýšené výnosy budou následně směřovány do obnovy veřejného osvětlení. Lze tedy očekávat navýšení investic, a tím zlepšení stavu a kvality osvětlení,“ představuje stěžejní změny obchodního modelu Tomáš Novotný, místopředseda představenstva THMP.

„Občané hlavního města se nemusí obávat nárůstu počtu reklamních ploch. Budou se soutěžit reklamní plochy odpovídající aktuálnímu počtu, tedy na necelých čtyřech tisících stožárech z jejich celkového počtu 135 tisíc. I nadále bude hlavní město regulovat umisťování reklamních ploch na stožárech veřejného osvětlení prostřednictvím „Pravidel umisťování“, která zakazují umisťovat reklamní nosiče například v rámci Pražské památkové rezervace, v parcích a souvislých plochách zeleně, na cyklostezkách a s dalšími prostorovými omezeními. Budeme také pokračovat v nekompromisním odstraňování nesprávně umístěných reklamních ploch a veškeré další „černé reklamy“ na stožárech veřejného osvětlení,“ doplňuje Tomáš Jílek, předseda představenstva pověřené městské společnosti THMP.

Pravidla umisťování byla aktualizována a zpřísněna usnesením městské Rady ze dne 4. 11. 2019 a odpovídají soudobým požadavkům města. Stávající pražská koalice tím naplňuje svůj deklarovaný boj s vizuálním smogem. Soutěž byla zahájena 6. 11. 2019 jejím uveřejněním formou oznámení na Úřední desce Magistrátu hl. m. Prahy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

20:48 AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned…