MHMP: Praha má první singletrailové trasy

20.04.2018 18:50

V lesoparku Letňany byly slavnostně otevřeny první singltraily na území Prahy, a to na bývalé vyvážce z ražení tunelu metra v severní části lesoparku.

MHMP: Praha má první singletrailové trasy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Jedná se o jednosměrné trasy široké pouze pro jedno kolo, přičemž jedna trasa je střední náročnosti a tři další lehké. Jejich celková délka dosahuje 5 700 metrů, čehož bylo dosaženo důmyslným vedením trailů s využitím více než 130 zatáček a oblouků. Celkové náklady hrazené z rozpočtu hlavního města činily 3,9 milionu Kč.

Jízda na singltrailech je sportovní rekreační aktivita, jejíž obliba každoročně prudce stoupá. Doposud však museli vyznavači jízdy na singltrailech cestovat mimo Prahu. Umístění singltrailů v lesoparku bylo zvoleno úmyslně s cílem podpořit sportovní aktivity v místech, která nebyla doposud příliš intenzivně využívána a kde z důvodu materiálu v podloží není možné založit lesní porosty. Stavbu zajišťoval odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.

„Věřím, že komunita cyklistů, kteří jezdí singltrail, bude tento areál hojně využívat a že jim bude dobře sloužit,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková

Při budování tras se počítalo i užíváním  dětmi ve věku od cca 12 let, ale terén je určitě náročný i pro dospělé jezdce. Záleží na zvolené rychlosti průjezdu prudkými zatáčkami, kterých je těchto na trailech více než 90! Singltraily se zásadně vyhýbají existujícím zvykovým pěšinám, v místě zaústění na lesní cesty jsou umístěny zpomalovací prvky a výstražné tabule tak, aby se minimalizovala možnost střetu cyklistů a ostatních návštěvníků lesoparku.

„Jsem velice rád, že se dokončení areálu stihlo ještě před létem. Chtěl bych poděkovat hlavnímu městu Praha a hlavně odboru ochrany prostředí, že se park od roku 2008 postupně zvelebuje,“doplnil starosta městské části Praha – Letňany Ivan Kabický.

Lesopark Letňany je veřejnou zelení v majetku hlavního města svěřenou odboru ochrany prostředí MHMP. Tvoří přirozené rekreační zázemí pro obyvatele okolních městských částí Letňany, Kbely a Čakovice, se kterými je nově propojen asfaltovou cestou. Byl založen v roce 2008 na ploše původně orné půdy a částečně na bývalé vyvážce ze stavby metra. Postupně v průběhu let je vybavení lesoparku doplňováno o další prvky a aktivity. Nejen místní obyvatelé lesopark vyhledávají například pro kvalitní okruh in-line bruslařský okruh, mezi dětmi je favoritem dřevěné letadlo připomínající nedaleké sportovní letiště. V letošním roce by zde ještě měla přibýt asfaltová propojovací cesta směrem ke Kbelům a také fitness prvky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

22:33 ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

Pohodová procházka za určitým cílem, ale i odměna za splněné úkoly. Takový program na páteční večer …